elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli araç yarışı!

İnsanoğlunun çevreye verdiği zarar ve giderek artan petrol fiyatları elektrikle çalışan araçlara olan ilgiyi sürekli canlı tutuyor. Çevre dostu bir araç yaratmak için işte yarışa giren firmalar;A- A+
20.05.2008 tarihli yazı 3924 kez okunmuştur.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR, 2009'da AMERİKADA, 2010'da TÜRKİYEDE!

4 kişilik 100 Km/saat hız yapabilen ve % 9'u yenilenebilir malzemeden üretilen araçlar, 2009 yılından itibaren yaklaşık 25.000 dolardan pazara sunulacak.

Th!nk City Electric car adıyla üretilen bu araçlar, bir Norveç firması tarafından silikon vadisinde Güney Kaliforniya'da yıllık 20 bin ile 50 bin civarında araç üretecek şekilde hazırlanıyor. Th!nk, Avrupa'da şu anda yılda yaklaşık 10 bin araç üretiyor.

Aslında bu aracı ilk üreten Ford Motor firması olmasına rağmen sonrasında bazı kuşkular nedeniyle Norveçlilere 2003 yılında satmışlardı. Neden böyle bir karar verdiler? Çünkü şehir içinde en fazla 110 mil yapabilen bu araçlar, haftasonu şehir dışına çıkmak isteyenler için problem olacaktı. Şarj süresi 10 saat olan bu araçlar her 110 milde bir 10 saat şarj edilmek zorundalar.

Öte yandan Amerikalı tüketicileri gün geçtikçe şehir içinde daha küçük araçlara yönelmesi, bu aracın satış şansını arttıracak. Örneğin Toyota Yaris'in Amerika satışları % 70 yükselmiş durumda.

2009 yılı Amerikalı tüketicilerin daha küçük araçlara yönelmesi ve elektrikli araçları tercih etmesi açısından bir başlangıç yılı olacağa benziyor.Sektörün iki devi Renault ve Nissan da elektrikle çalışan ve yeniden şarj edilebilen bir elektrikli araba üretti.

Çevre dostu arabanın bazı dezavantajları da var. Örneğin 200 kilogram ağırlığındaki pili ile yaklaşık 200 kilometre yol kat edilebiliyor. Ardından pilin yeniden şarj edilmesi ya da dolu bir pille değiştirilmesi gerekiyor. Ancak 200 kiloluk bir başka pili arabada taşımak ya da gerektiğinde değiştirmek pek kolay değil.

Projenin fikir mimarları, bu duruma yüzlerce noktada şarj ve pil değiştirme istasyonları açarak çözüm bulmayı umuyor. Bu araçları yollarda görebileceğimiz en yakın tarihse 2010 olarak öngörülüyor.

Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.