elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli Araba ve Tek Şarj le 1000 km
(Dünya Rekoru)

Japonya Elektrikli Araç Kulübü modifiye ettikleri Daihatsu Mira ile yepyeni bir dünya rekoruna imza attılar. Bir defa şarj edilen araç ile 1000 km yol alarak Guinesse Rekorlar Kitabı na girmeyi başardılar.A- A+
05.06.2010 tarihli yazı 6760 kez okunmuştur.

" Modifiye etmek onlar için bir tutku "


Her geçen gün birbirinden ilginç elektrikli arabalar ile karşılaşıyoruz. Bu araçların kimisi üreticileri tarafından geliştiriliyor yada otomobil tutkunları tarafından modifiye edilerek geliştiriliyor. Bu amatör otomotiv meraklılarından en popüler olanı ise MIRA EV (elektric veicle) ismini Daihatsu nun Mira modelli arabasından alıyor.

"Tek şarj ile 1003 km gittiler "


17 kişi çalışan MIRA EV proje ekibi modifiye ettikleri DAIHATSU MIRA ya 8.320 adet SANYO marka lityum-ion batarya grubu yerleştiriyorlar. Ayrıca araç içi enerji kontrol mekanizmasını da bir adet dizüstü bilgisayar ile gerçekleştiriyorlar. 27,5 saat boyunca yol alan ekip ortamala 40 km/h hız ile giderek toplamda 1003,184 km yol alıyorlar. Üstelikte tek şarj ile. Ekip kat etmiş oldukları bu mesafe ile Guinesse Rekorlar Kitabı'ındaki yerlerini alıyorlar.

"Eski rekor 555 km 'ydi "


Ekip bundan 2009 yılındaki rekor denemelerinde tek şarj ile Tokyo – Osaka arasında 555 km yol almışlardı. Bir yıllık arge çalışması sonucunda bir önceki seneye göre eski dereceyi 2 ye katlayarak kırılması zor bir başarıya imza attılar."FOTOĞRAFLAR"
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.