elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikçinin bir ayağı mezarda bir ayağı hapistedir

Türkiye’nin çağdaş topraklama yönetmeliğinin hazırlanmasında çalışmaları bulunan Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı bugün bir seminer verdi.A- A+
09.07.2008 tarihli yazı 7571 kez okunmuştur.

G. O. Paşa Belediyesi ve İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası işbirliği ile Almanya'dan Türkiye'ye gelen Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı'ya G. O. Paşa Kültür Merkezi'nde verdiği seminerde oldukça yoğun ilgi gösterildi.

Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı, Elektrik Tesisinde Güvenlik ve Topraklama Semineri'nde Elektrik şalt tesislerinin planlanması, boyutlandırılması, hesaplanması ve değerlendirilmesi için tasarımcının geniş çapta elektrik temel bilgisinin yanısıra her projede geçerli olan norm ve yönetmeliklere, bilgisayar destekli programlara ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Türkiye'de acilen TN sisteme geçilmesi gerektiğini savunan Kaşıkçı, ' Türkiye'de hala TT sistem kullanılıyor. Üç çeşit topraklama yöntemi var. Koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyon topraklaması. Şu an Türkiye'de bütün binalarda potansiyel dengeleme yapılması gerekiyor. Yani tüm metal aksamlar kalorifer, su vb. aksamlar bir noktada bağlanmalı. Türkiye'de ne yazık ki elektrik çarpmasına karşı korunma yok. Çok eski sistemler kullanılıyor. TSE garantili malzemeler kullanılmıyor. Yürürlükte hala eski sistemler geçerli. Ülkemizde yıldırım çarpması sonucu ölümlerin açıklanandan çok daha fazla olduğunu düşünüyorum.' dedi.


Yeni teknoloji ürünlerin kullanılması konusunda teknisyenlere ve odalara çok görev düştüğünü belirten Kaşıkçı 'Türkiye'de kullanılan normlar eski Alman yönetmeliğine ait. Mutlaka yeni kurallar okunmalı. Almanya'da elektrik teknisyenlerine yeni kanunlar için dersler veriliyor. Türkiye'de de bu derslerin alınması gerektiğini düşünüyorum." dedi. Almanların bir sözünü hatırlatan Kaşıkçı "Elektrikçinin bir ayağı mezarda bir ayağı hapistedir. Bu söz elektrik ile uğraşan insanların yaptığı işin önemini ifade eden güzel bir söz." dedi.Kendisine AB'ye üye olunmasını istediği için Alman normlarının savunuculuğunu yaptığı konusunda eleştiriler geldiğini söyleyen Kaşıkçı onlara kanunların dünyanın her yerinde aynı olduğunu söylediğini belirtti.Konuşmasında Türkiye'de yüksek gerilimde ABD standartları kullanıldığı konusuna da değinen Kaşıkçı bu sistemi Amerika'nın kendisi için oluşturduğunu Avrupa'nın bu sistemi standart olarak kabul etmediğini sözlerine ekledi.Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.