elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik zammı için düğmeye basıldı

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), maliyetlerindeki artış nedeniyle elektrik tarifesine yüzde 22,9 zam yapılmasına yönelik talebini Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na iletti.A- A+
24.06.2008 tarihli yazı 2558 kez okunmuştur.
Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), maliyetlerindeki artışın ardından nihai tüketiciye yansıtacağı elektrik tarifesine yüzde 22,9 zam yapılmasına yönelik talebini Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) iletti. EPDK, söz konusu talebi perşembe günü yapacağı toplantıda karara bağlayacak.


Hükümet, ocak ayından geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 olarak zam yapılmasını kararlaştırmış, enflasyon güncellemesinin etkisiyle bu oranlar konutta yüzde 19,5 ve sanayide de yüzde 12 olarak tüketiciye yansıtılmıştı.


Reuters'a bilgi veren EPDK'dan bir yetkili, "Yeni tarife talebi kurulun perşembe günü yapacağı toplantının gündemine alındı. Kurulun uygun bulması durumunda, elektrik satış fiyatı 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 22,9 oranında artacak" dedi.


EPDK, Türkiye Elektrik Ticaret AŞ'nin (TETAŞ) 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere toptan elektrik satışına yüzde 12,7 zam yapılmasına ilişkin tarife başvurusunu bu ayın başında onaylamıştı. TETAŞ'ın yeni tarifesi, TEDAŞ'ın maliyetlerini artıran önemli unsurlar arasında yer alıyor.


Yetkililer, TEDAŞ'ın nihai tüketiciye yapacağı zammın hükümet tarafından da değerlendirileceğini belirterek Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yüksek oranlı zamların tek seferde yapılmasına sıcak bakmadığını da hatırlatıyorlar. Fiyatları geçen yıldan bu yana hızla yükselerek varil başına yaklaşık 136 dolardan işlem gören petrol, elektrik üretiminde büyük paya sahip doğalgaz fiyatlarının belirlenmesinde en önemli unsurlardan birini oluşturuyor.


Yüksek Planlama Kurulu kararı çerçevesinde enerji KİT'lerinde 1 Temmuz'dan itibaren otomatik fiyatlandırmaya geçilecek. Bu kapsamda, Botaş da doğalgaza 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 7,4 ve sanayide yüzde 8,3 zam yapmıştı.


Merkez Bankası, bu ay enflasyon hedeflerinde yaptığı revizyona gösterdiği gerekçeler arasında, gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın yapısal bir soruna dönüşmesini göstermişti.Kaynak: Referans


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.