elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik üreticisinde 'tefeci' endişesi

Elektrik üreten özel sektör, devletten olan 1.5 milyar TL'lik alacağı nedeniyle "tefeci" endişesi yaşıyor.A- A+
22.06.2009 tarihli yazı 1863 kez okunmuştur.

Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Başkanı Önder Karaduman, devlete sattıkları elektrikten dolayı 1.5 milyar TL'lik alacakları bulunduğunu belirterek, "Bu parayı alamıyoruz. Bu nedenle özel sektör tefeciden para alarak işlerini döndürme çabasında" diye konuştu.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan biran önce çözüm beklediklerini ifade eden Karaduman, "Aksi halde özel sektör santralleri çalışamayacak duruma gelecek" dedi.

Teminat mektubu belediyelerden istensin


Karaduman, kamunun özel sektöre borcunu ödememesinde elektrik dağıtım şirketi TEDAŞ ile kamunun elektrik ticaret şirketi TETAŞ'ın etkili olduğunu belirtti. Enerji KİT'lerinin birbirine olan borçlarının özel sektörü de etkilediğine dikkat çeken Karaduman, eski bakan Hilmi Güler zamanında mahsuplaşmaya gidilmesine yönelik yasa taslağı hazırlandığına dikkat çekti.Bunun yeni dönemde eyleme geçirilmesini istediklerini kaydeden Karaduman, bakanlıktan acil çözüm istediklerini vurguladı. Karaduman, özel sektörün BOTAŞ'dan aldığı doğalgazın parasını bir gün bile ödememezlik yapmadığını ifade ederek, sektör olarak teminat mektubu ısrarıyla da boğuştuklarını belirtti. Karaduman, normalde teminat mektubunun borcunu ödemeyenlerden alındığını ifade ederek, BOTAŞ'ın bunu özel sektör yerine belediyelerden talep etmesi gerektiğini vurguladı.

Sorun Bakan Yıldız'a iletildi


Karaduman, özel sektöre olan borcun ödenmemesi durumunda santrallerin çalışamayacak hale geleceğini belirterek, "Bugün çalışmaması gereken barajlar çalışıyor. Yarın o barajlarda su kalmadığı zaman herhalde bugünleri hatırlayacağız" dedi. Karaduman, bürokraside de ciddi bir tedirginlik bulunduğunu ve bunun bürokraside değişim endişesinden kaynaklandığını kaydetti. Karaduman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'la bir toplantıda konuştuklarını ve Yıldız'ın sorunların çözümüne yönelik bir komisyon kurulacağını ifade ettiğini belirtti. Karaduman, komisyon kurulmasıyla bu sorunların ise çözülemeyeceğini belirterek, mahsuplaşmaya gidilmesine yönelik önceden hazırlanan planın devreye sokulmasının gerekli olduğunu vurguladı.Kaynak: Referans


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.