elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Tamamen Özel Sektörün Oldu

Bir günde TEDAŞ'a ait kalan son üç elektrik dağıtım ihaleleri gerçekleştirildi. Üç dağıtım bölgesinin ihalesinde 5 milyar 53 milyon dolar gelir elde edildi.A- A+
09.12.2010 tarihli yazı 2124 kez okunmuştur.

TEDAŞ'a ait kamuda kalan son üç elektrik dağıtım ihaleleri gerçekleştirildi. Üç ihalede devletin kasasına toplam 5 milyar 53 milyon lira para girdi.

Günün ilk ihalesinde, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) için yarışan 11 şirket içinde MMEKA Makine İthalat, 1 milyar 813 milyon dolarla en yüksek teklifi verdi ve ihaleyi kazandı.

Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illerini kapsayan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesini, 13 şirket arasından en yüksek teklifi 2 milyar 75 milyon dolar ile veren Yıldızlar SSS Holding kazandı.

Son ihale olan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş özelleştirmesine ise 15 şirket katıldı ve Park Holding A.Ş. 1 milyar 165 milyon dolar ile en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazandı. Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş, Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsıyor.

Böylece bir günde üç elektrik dağıtım bölgesinin ihalesinde 5 milyar 53 milyon dolar, önceki elektrik dağıtım bölgelerinin ihaleleriyle birlikte toplam 10 milyar 813 milyon dolar gelir elde edildi.

Söz konusu özelleştirilen elektrik dağıtım bölgeleri, yeni sahipleri ve teklif edilen en yüksek ücretler ise şöyle:
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.