elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Piyası'na yeni düzenleme!

Enerjide önümüzdeki yıllarda başgösterecek karanlık senaryolara karşı çözüm arayışları hızlandı. Hükümetin formülü bugün Meclis'te görüşülecek.A- A+
24.04.2008 tarihli yazı 3723 kez okunmuştur.

Hükümetin formül olarak gündeme getirdiği düzenlemelerden biri daha Meclis'te görüşülecek. Elektrik Piyasası 'nı yeniden düzenleyecek tasarı ise bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak.Tasarı, sektöre girecek şirketlere cazip şartlar oluşturarak, özel sektör yatırımlarını artırmayı hedefliyor. Tasarıyla şirketlerin sektöre giriş açısından engel olarak gördüğü bazı şartlar kolaylaştırılıyor. Bu çerçevede, otoprodüktör gruplarına, mevcut lisanslarındaki hakları korunarak 2008 sonuna kadar üretim lisansı verilecek. Ancak, özel şirketlerin piyasada sahip oldukları pay, Türkiye 'deki toplam kurulu elektrik enerjisi gücünün yüzde 20'sini geçemeyecek.

Üretim lisansı alan ancak faaliyet göstermeyen kişilerin lisansı da iptal edilecek. TETAŞ , mevcut sözleşmeler kapsamında imzalanan enerji alış ve satış anlaşmalarını TEAŞ ve TEDAŞ 'tan devralacak. Otoprodüktör gruplarına, mevcut lisans hakları korunarak bu yılın sonuna kadar üretim lisansı verilecek. DSİ bünyesindeki üretim tesisi de EÜAŞ 'a devredilecek.

Bir başka avantaj da rüzgâr başta olmak üzere çeşitli enerji kaynaklarıyla ilgili. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, kurulu gücü azami 200 kilovatlık üretim tesisi ile mikro kojenerasyon tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler, lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf tutuluyor. Tasarının BOTAŞ 'la ilgili hükümleri de yeni unsurlar içeriyor. Adı son dönemde çeşitli tartışmalarla anılan BOTAŞ 'ın uluslararası projelerde yatırım yapma ve ortaklık kurmasının önü açılıyor.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.