elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik krizine formül!

Barajlardaki su seviyesinin düşmesi, hükümeti harekete geçirdi. Enerjide ithalatı artırıp ihracatı kısma kararı alındı.A- A+
29.05.2008 tarihli yazı 3194 kez okunmuştur.

Barajlardaki su seviyesinin düşmesi ve artan hava sıcaklıkları nedeniyle yaz aylarında yaşanabilecek elektrik krizinin önüne geçmeyi hedefleyen hükümet enerjide ithalatını artırıp ihracatı kısma kararı aldı.

İran, Rusya, Bulgaristan'dan elektrik ithalatı için görüşmeler sürerken, Nahçivan'a daha önce verilen elektrik yaz aylarında talep edilecek. Suriyeye verilen elektrik miktarı kısılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın öne çekilmesini kabul etmediği otomatik fiyatlandırma uygulaması da 1 Temmuz da başlayacak.

Tasarruf genelgesi

Enerjide arz açığı sorunu ve yeni yatırımlar hafta başında Bakanlar Kurulu toplantısında masaya yatırıldı. Erdoğanın uzun süreli kesinti olmaması için ne gerekiyorsa yapın talimatı üzerine Türkiye nin mevcut elektrik tablosu gözden geçirildi.

Önlemlerin önemli ayaklarını enerji diplomasisi, tasarruf ve santral bakımları oluşturuyor. Enerji bürokratları, Türkiyenin elektrik ithalatını artırmasının enerji faturasını kabartmayacağını savunuyor. Bakanlık, yaz başında tasarrufu teşvik edecek bir genelge yayımlamayı planlıyor.

Genelgede, evlerde ve kamu kurumlarında daha az elektrik tüketen lambaların kullanılması başta olmak üzere çeşitli önerilere yer verilecek. Başbakan Erdoğan'ın elektrikte yüksek oranlı zam yapılmamasını istediği de öğrenildi.Kaynak:Milliyet/Gülçin Üstün


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.