elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektriğin toptan fiyatı değişmedi

TETAŞ, 1 Temmuz'dan geçerli olacak toptan elektrik fiyatını belirledi ve "onay" için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na gönderdi.A- A+
04.06.2010 tarihli yazı 4016 kez okunmuştur.

Toptan birim elektrik satış fiyatı, 15.28 kuruş olarak aynen korundu. Yeni tarife; temmuz, ağustos ve eylül aylarında uygulanacak.

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ), 1 Temmuz'dan itibaren 3 ay süreyle geçerli olacak toptan elektrik satış fiyatını belirledi. TETAŞ, toptan fiyatlarda değişiklik talep etmedi, toptan elektriğin birim fiyatı temmuz-ağustos-eylül dönemini içeren üç aylık dönemde de 15.28 kuruş olacak.

TETAŞ, büyük sanayici ve elektrik dağıtım şirketlerinin merakla bekledikleri toptan elektrik birim satış fiyatına ilişkin hesaplamalarını tamamladı. TETAŞ'ın, yeni dönem tarifelerine ilişkin hesaplamaları, elektrik üretiminde (doğalgaz gerilerken) suyun payının artması nedeniyle fiyatların düşeceği yönündeki beklentilerin zirve yaptığı bir döneme denk geldi.

TETAŞ'ın ilgili birimleri ve üst yönetimi, toptan elektrik fiyatlarında küçük de olsa indirim yapılmasının mümkün olup olmadığını tartıştı. Bu dönemde indirim yapılması uygun bulunmadı, toptan elektrik satış fiyatı 15.28 kuruş olarak aynen korundu.

ONAYA GÖNDERİLDİ

TETAŞ, hafta başında yeni tarife teklifini, onay için EPDK'ya gönderdi. EPDK'nın onayının ardından yeni tarifeler açıklanacak.

EPDK yetkilileri, TETAŞ'ın tarife teklifinin en geç gelecek hafta kurul gündemine alınabileceğini belirtti. Kurulun onaylaması durumunda yeni tarife; temmuz, ağustos ve eylül aylarında uygulanacak.

TETAŞ'ın, elektrik üretim maliyetlerinin yükselmemesi ve kurda ciddi bir hareket olmaması durumunda 1 Ekim'deki yeni tarife döneminde, elektrikte indirim yapması bekleniyor. Enerji Bakanlığı kaynakları, indirimin fiyatı oluşturan unsurlara bağlı olduğunu belirterek, "Seyir olumlu olursa, indirim de olabilir." mesajı veriyor.Haberturk


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.