elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektirkli otoda geri sayım başladı

Vergilendirme ve altyapı konularının bu yıl sonuna kadar netleşeceğini düşünen firmalar, elektrikli modellerini 2011’de getiriyor. Dünyaca ünlü dev markalar elektrikli modellerini görücüye çıkarA- A+
09.03.2010 tarihli yazı 2052 kez okunmuştur.

Elektrikli otomobiller, otomotiv endüstrisinin gündemindeki yerini büyüterek koruyor. Uluşamda elektrik henüz en çok tüketilen değil, ama en çok konuşulan türlerden biri haline geldi.

Dünya yollarında elektrikli bir otomobil görme ihtimali hâlâ çok düşük. Ancak çok kısa bir süre öncecine kadar fuarlarda 'şov' olmaktan ileri gitmeyen elektrikli otolar artık yollara hiç olmadığı kadar yakın. Türk otomov sektörü de bu gelişmelerin uzağında değil. Henüz vergilendirme konusunda düzenlemeler netleşmedi. Elektrik şarj istasyonları konusunda da altyapı yok. Ancak yıl sonuna kadar bu konuların netleşmesini bekleyen birçok firma gelecek yıldan itibaren elektrikli modellerini piyasaya çıkarma planları yapıyor. Bu otomobiller arasında Renault Fluence, Peugeot iOn, Mitsubish i-Miev, Citroen C Zero, Chevrolet Volt, Çinli BYD ve Fisker Karma bulunuyor.

2011 dönüm noktası olacak

Chevrolet Volt: Türkiye'de 2011 'de satışının başlaması planlanıyor. Farklı bir sisteme sahip olan Volt, 60 km'ye kadar mesafe kat edebiliyor. Daha sonra menzili 500 km'nin üzerine çıkaran bir sistem devreye giriyor.

Mia: Tasarımcı Murat Günak ve Alphan Manas'ın elektriklisi Mia'nın menzili 100 ile 200 km arasında.

BYD ve Fisker: Çinli firmanın distribütörlüğünü alan BD Otomotiv'in Başkanı Osman Boyner, 2011'de elektrikli modellerin geleceğini söyledi. Boyner, distribütörlüğünü aldığı Amerikan Fisker'in elektrikli otomobili Karma'yı gelecek yıl Türkiye'de satacaklarını belirtti. Otomobilin fiyatının yaklaşık 150 bin Euro civarında olması bekleniyor.

Fiat Doblo: Tofaş, elektrikli Doblo'yu birkaç ay içinde hazır hale getirebilecek durumda. Tofaş CEO'su Ali Pandır, geçtiğimiz günlerde, teşvik edilmesi durumunda elektrikli araçları bir-ki ay içinde piyasa sunabileceklerini ifade etmişti.

Türk malı Fluence

2011 yılının ilk yarısından itibaren Fluence Z.E. Konsept olarak tanıtılan Fluence'ın elektrikli versiyonu Bursa Oyak Renault'da üretilecek. Elektrikli Fluence önce İsrail ve Danimarka'da, daha sonra da Avrupa'nın diğer ülkelerinde satışa sunulacak. Elektrikli Fluence Z.E. Konsept 160 km'lik menzile sahip.

2020'de payı yüzde 10'u bulacak

Elektrikli otoların kitlelere ulaşabilmesi için 10-15 yıllık süre olduğu görüşü hakim. 'Kitle' tanımı aslında çok büyük bir boyutu ifade etmiyor. 2020'de dünyada satılan otomobillerin yüzde 10'unu elektrikliler oluşturacak. Batarya maliyetinin yüksek olması, verimliliğinin de optimuma ulaşmamış olması henüz elektrikli otomobillerin 'volüm' yapmasını engelliyor. Ancak uzun vadede otomotiv endüstrisinin geleceğinin elektrikli otolarda olduğunu düşünülüyor.

iOn, C Zero ve i-Miev geliyor

Peugeot iOn, Citroen C Zero ve Mitsubishi iMiev, Fransız Peugeot-Citroen ve Japon Mitsubishi Motor Company (MMC) ile işbirliğiyle geliştirildi. Otomobillerin isimleri farklı ancak özellikleri aynı. Üç markanın 2011 yılı Türkiye programında bu otomobiller var. Yüzde 100 elektrikli olan otomobil, 64 hp maksimum güç ve 180 Nm tork üretiyor. Saatte 130 kilometre maksimum hıza ve 130 kilometre yol alabilme kapasitesine sahip. Peugeot Otomotiv 2011 yılı başında iOn'u getirmeyi planlıyor. Citroen'in distribütörü Bayraktar Grubu da C Zero'nu gelecek yıl getirmeyi hedefliyor. Mitsubishi'nin distribötürü Temsa da 200 adetlik talebi gördüğü anda i-Miev'i getirecek.

Belma Toprak / Star Gazetesi


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.