elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ege Üniversitesinden Yazın Terletmeyen Kışın Üşütmeyen Bir İcat

Ege Üniversitesi Tarafından Isı yalıtımlı kumaş üretildi. Üretilen kumaşın yazın terletmeme ve kışın üşütmeme gibi bir özelliği var. Kumaşın lifleri arasındaki boşluklar tarafından sağlanan bu özellik kumaşa bir yalıtım kazandırıyor. Prof. Dr. Hüseyin Kadoğlu'nun da yaptığı açıklamanın sonucunda bu üretilen kumaş Türk Sanayicisiyle paylaşılacak.A- A+
04.05.2013 tarihli yazı 11494 kez okunmuştur.
Ege Üniversitesi'nin yeni icadı ile çok konuşuluyor. Tekstil mühendisliği tarafından üretilen ısı yalıtımlı kumaş sıcak havalarda vücudu serinletirken kışın ise ısıtıcak.

 

Şekil1:Kumaş Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Öğrencileri Tarafından Tasarlandı

 
Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Tekstil Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Kadoğlu'nun verdiği demeçte, bir süredir bölümdeki mühendisler tarafından yapılan araştırma geliştirme projeleri ve çalışmaları sonucunda "Yaz aylarında terletmeyen, kış aylarında ise üşütmeyen kumaşları üretmenin artık mümkün." olduğunu söyledi.
 
Isı yalıtımlı kumaşın asıl özelliği lifleri arasında küçük küçük  hava boşlukları bulundurması ve bu boşluklar ne kadar güneş ışığı alsada içerisine ısıyı vermediğini söyleyen  Prof. Dr. Kadoğlu çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kadoğlu ilaveten şu bilgileri verdi: "Kumaşı ısı yalıtımlı camların yapısına benzetebiliriz. İki cam arasındaki hava boşluğu izolasyonu sağlıyor. Biz de ipliğimizin ve kumaşımızın içerisinde bu tip mikro hava boşlukları oluşturma düşüncesiyle harekete geçtik. Tesisimizde içinde hava kanalları bulunan liflerin yer aldığı iplik yaparak kumaşa dönüştürdük. Yani kumaş içinde, çok küçük boyutta hava boşluğu oluşturmuş olduk. Kumaşa izolasyon niteliğini kazandırmış olduk."

 

Şekil2:Kumaşın Temmuz Ayına Doğru Piyasaya Sürülmesi Bekleniyor

 
Yaz aylarındaki temel problemi ele almaya çalışan Kadoğlu; "Bizim asıl çözmeye çalıştığımız sorun yaz aylarındaki terleme sonucunda, vücutta oluşan ıslaklık ve bunun vücuda verdiği rahatsızlıklardı. Bu sebepten yola çıkarak prototipini tasarladığımız icat, ısıyla vücudun oluşturduğu buharın kumaş tarafından dışarı atıldığını ve terleme yaşanmadığını, bunun da tenin giysiyi sürekli kuru hissetmesini sağladığını dile getiren Kadoğlu, "Bu da önemli bir konfor avantajı sağlıyor. Hava boşlukları, giysiyi kışında kullanmamız durumunda ise vücudumuzu sıcak tutuyor" dedi.

 
TÜRK SANAYİCİSİYLE PAYLAŞACAĞIZ


Şekil3:Prof. Dr. Hüseyin Kadoğlu

 
  Dünyada benzer giysilerin üretildiğini belirten Kadoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim için önemli olan Türk sanayicisinin bu tip üretime geçebilmesi, katma değeri daha yüksek ürünleri üretmesi. Bu konuda sanayicimize rehberlik görevi yapıyoruz. Ürünlerimizi minimum maliyette, maksimum fayda getirecek şekilde tasarlıyoruz. Aynı fonksiyonu daha düşük maliyetle sağlayabilecek çalışmalar yapıyoruz. Elde ettiğimiz sonuçları da her zaman sanayicilerle paylaşıyoruz. Hatta sanayiciler için özel projeler üretebiliyor ya da birlikte çalışmalar yapabiliyoruz. Bu çalışmamızı da sanayicilerimizle paylaşmaya hazırız." 
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.