elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

E-ticarette 2011 yılında 20 milyar TL harcadık

Türkiye'de e-ticaretin giderek yaygınlaştığı, 2011 yılında internet üzerinden 20 milyar TL'lik alışveriş yapıldığı bildirildi.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 2855 kez okunmuştur.


Hızla gelişen internet kültürü dünyaya yayılırken, ticari faaliyetler de artık internet üzerinden yapılıyor. Batılı ülkelerin başlattığı e-ticaret çalışmalarına Türkiye'deki firmalar da ortak oldu. 2010 yılında yüzde 48 büyüyen ve 2011 yılının sonu itibarıyla yaklaşık 20 milyar TL alışverişin yapıldığı e-ticaret sayesinde başta KOBİ'ler olmak üzere toplumun her kesimine ucuz alışveriş imkanı sunuluyor. Bazı firmalar, kendi çıkardıkları indirim kartlarıyla müşterileri internet üzerinden alışverişe yönlendirmeye çalışıyor.
Türkiye'de ihracatın yüzde 60'ını KOBİ'lerin yaptığını belirten 20 yıllık Network Marketing tecrübesine sahip Flexcom International'in yetkililerinden Asker Sakınmaz, dünyanın internet sebebiyle gittikçe küçüldüğünü söyledi. Türkiye'de 25 milyon Facebook kullanıcısının olduğunu dile getiren Sakınmaz, internetin artık hayatın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu vurguladı. Artık internet üzerinden sadece iletişim kurulmadığını kaydeden Sakınmaz, artık e-ticaretin dünyada hız kazandığını belirtti.E-ticaretin insanlara markalı ürünleri ucuz fiyata almalarını sağladığını, üretici ile alıcıyı buluşturduğunu söyleyen Sakınmaz, firma olarak çıkardıkları kartlar sayesinde binlerce ürünün indirimli olarak alınabileceğini söyledi.Evde bayilik sistemi ile Türkiye'de yayıldıklarını dile getiren Sakınmaz, "Bu sistem insanların daha ucuza alışveriş yapmasını sağlıyor. Bu alışverişler, büyük kartellerden KOBİ'lere müşteri çekilmesinin önünü açıyor. İnsanlar para kazanırken aynı zamanda ucuz alışveriş yapıyor. Bizim 102 bin 650 adet ürünümüz var. Yılbaşında bu rakam 250 bini geçecek. Ocak ayından itibaren daha ucuz olacağız. Bunu Türkiye sermayesiyle yapacağız" dedi. 

"2011'DE İNTERNET ÜZERİNDEN 20 MİLYAR TL'LİK ALIŞVERİŞ YAPTIK"E-ticaretin Türkiye'de her geçen yıl geliştiğini vurgulayan Sakınmaz, "2011 yılında e-ticaret patlaması yaşadık. Şu anda internet üzerinden alışveriş 20 milyar TL'ye ulaştı. 2020 yılına kadar 112 milyar TL'ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Büyük holdingler e-ticarete karşıydı. Şimdi bu holdingler e-ticarete yöneldi. E-ticaret sayesinde maliyetler düşüyor. İnsanlar daha ucuza istedikleri her markayı alabiliyor. Biz bütün aracıları kaldırıyoruz" diye konuştu.Son 10 yılda doğan milyonerlerin yüzde 70'inin internet sayesinde ön plana çıktığını dile getiren Sakınmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü:"İnsanların alışveriş kültürleri değişti. Eskiden bakkallar vardı. Yok oldu. Marketler de yok çünkü AVM'ler çıktı. Avrupa'daki AVM'lerin yüzde 30'u kapandı. 2012 yılından itibaren Türkiye'de e-ticaret patlaması olacak. Bir kişinin tek kartı olacak. O kart ile indirim kazanacak. Para biriktirecek. Bin TL alışveriş yapsanız, 200 TL indirim alsanız iyi olmaz mı? KOBİ'ler için de önemli bir fırsat."  
 ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.