elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Düşünce Gücüyle Uçabilen Helikopter Geliştirildi

Nikola Tesla'nın yıllar önce bahsettiği düşünce gücü ve onun kullanımı bir kez daha gerçekleşti. Minnesota Üniversitesi Tıbbi Mühendislik Fakültesi Müdürü Prof. Dr. He ve ekibi düşünce gücüyle uçabilen helikopter yapmayı başardıklarını duyurdu.A- A+
08.06.2013 tarihli yazı 12476 kez okunmuştur.
Minnesota Üniversitesi Tıbbi Mühendislik Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. He ve ekibi tarafından düşünce gücüyle uçabilen helikopter icat edildi. İcat edilen bu helikopter "Journal of Neutral Engineering" dergisi tarafından yayımlandı. Yayımlanan çalışmanın içeriğinde, yapılan deneyin evrelerine en ince ayrıntısına kadar değinilirken bir de yapılan bu deney ve ortaya çıkarılan icat ile ilgili röportaj alındı. 
 

►İlginizi Çekebilir: Tesla'nın Rüyasına Doğru


 


Helikopteri kullanmak amacıyla beyindeki elektrik aktivitelerini ölçen bir araç kullanıldı. Bu kullanılan araç Prof. Dr. He'nin ekibinden 5 kişinin başına takıldı. Her bir başlık 64 elektrot içeriyordu. Elektrotlar beyindeki hareket ve yön düşüncelerine ait elektrik aktivitelerini bilgisayara aktardı.

Aktarılan bilgiler sayesinde kablosuz ağ ile kullanılan bilgisayar wi-fi ile gelen komutlarla helikopteri çalıştırdı. Böylece ekibteki kişiler , sol veya sağ ellerini yumruk yaparak helikopteri sağa yada sola yönlendirdi. Her iki elinde yumruk yapılması halinde ise helikopterin yükselmesi sağlandı.

 

  ►İlginizi çekebilir: Bakterilerden Canlı Kablo


Üniversitenin spor salonunda yapılan bu deneyde helikopter, balondan yapılan çemberlerin içinden geçirildi. Katılımcılar, düşünce gücüyle yönettiği helikopteri balonlardan yapılan çember şeklindeki engellerden geçirmede yüzde 90 oranında bir başarı yakaladı.

 

 

İlk cümledede belirttiğim gibi yapılan röportajlar doğrultusunda Prof. Dr. He, " Asıl amacımız fiziksel engeller yada bazı rahatsızlıklar dolayısıyla hareket edemeyen kişilere yardım etmekdir." dedi. Röportajın sonlarına doğru, teknolojinin kullanımının sadece hareketle sınırlı kalmayacağına da dikkati çeken Prof. Dr. He, sözlerini şöyle sürdürdü: " Beyin bilgisayar koordinasyon teknlojisi gelecekte sadece engelli nüfusa değil, ya da bazı rahatsızlıklar dolayısıyla hareket edemeyen kişilere yardım etmekdir." dedi. Röportajın sonlarına doğru, teknolojinin kullanımının sadece hareketle sınırlı kalmayacağına da dikkati çeken Prof. Dr. He, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Beyin bilgisayar koordinasyon teknolojisi, gelecekte sadece engelli nüfusa değil, normal insanların da kullanımına sunulacak. Böylece sadece bir işlev kaybını düzeltmek için değil, işlevleri hayallerimizin ötesine geliştirmek için de kullanabileceğiz.


►İlginizi çekebilir: Zamanın Ötesindeki Dahi: Nikola TeslaKaynak


►Csmonitor.com


 
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.