elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Santrali Kurulacak !

Her altı kişiden birinin elektrik enerjisinden yoksun olduğu Güney Afrika, dünyanın en büyük güneş enerji parkını kurmaya hazırlanıyor. Kömüre dayalı enerji üretimi yapan ülke, proje ile karbon salınımı azaltacak ve yıllık enerji ihtiyacının onda birini sağlayacak.A- A+
28.10.2010 tarihli yazı 5887 kez okunmuştur.

Güney Afrika dünyanın en büyük güneş enerji santralini kurmayı planlıyor. Tam olarak kesinleşmemiş plana göre kurulacak santral 5GW güç üretecek. Yaklaşık 18 milyar euro maliyete sahip olacak projede en son teknoloji dev yansıtıcılar ve güneş panelleri kullanılacak. Ülkenin mevcut elektrik ihtiyacının onda birini karşılayacak olan santral ile aynı zamanda karbon salınımınında önemli derece azaltılması bekleniyor.

Güney Afrika, elektrik ihtiyacının %90'ını kömüre dayalı enerji santrallerinden elde ediyor, amaçları 2012 yılı sonunda güneş enerji santrali projesini tamamlamak. Santral ilk aşamada 1GW'lık elektrik üretimi yapacak daha sonra bu 5GW'a yükseltilecek.

Güneş parkında dev yansıtıcılar kullanılacakSantal için ayrılan 9000 hektarlık alan dünyanın en az bulutlu ve en çok güneş alan bölgelerinden birisi. Hatta kum fırtınalarının olmaması nedeniyle Sahra Çölü'nden bile avantajlı durumda.

Güney Afrika için enerji çok büyük önem taşıyor. Ülke çapındaki evlerin %40'ından azında elektrik enerjini kullanılabiliyor.Güney Afrika, yılda yaklaşık 45-48 GW'lık enerji tükatiyor ve tahminen gelecek 25 yılda bu değer iki katına çıkacak. Enerji ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi herşeye cevap veren bir çözüm değil fakat çözümün önemli bir parçası.Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.