elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya Devi İki Şirket Apple'a Karşı Birleşiyor Mu ?

Apple'ın son dönemlere damgasını vurmasıyla birlikte Nokia, Microsoft, Google, Samsung gibi büyük şirketler kendi kâr paylarını yükseltmek amacıyla yeni hedefler, satış listeleri, ortaklıklar ve girişimlerde bulunmaya başladı. Şüphesiz son döneme en çok damgasını vuracak olan girişim Microsoft ve Nokia ortaklığı olacak gibi görünüyor. Şirketler kendi aralarında anlaşmaya vardıklarını ve bundan sonra çıkarılacak telefonlarda ortak çalışacakları haberi piyasayı karıştırmaya yetti.A- A+
23.06.2013 tarihli yazı 11327 kez okunmuştur.
Microsoft mobil telefon bölümünü satın almak üzere Nokia ile ileri seviye görüşmelere başladı. Amaçlanan düşünce, Nokia-Microsoft işbirliği kapsamında gelecekte Nokia ürünü tüm akıllı telefonlar Microsoft'un Windows Phone işletim sistemini kullanılması. The Wall Street Journal'ın haberine göre hızlı ilerleyen mobil cihaz piyasasında geride kalan Microsoft ve Nokia, arayı kapatmaya çalışıyor. Nokia'dan bir sözcü, "Microsoft ile kökleri derine dayanan bir ortaklığımız var. Düzenli olarak görüşme olağan dışı değil" dedi. Finlandiyalı şirketin ABD'deki borsa değeri 14 milyar doların üzerinde. Nokia ise geçen yıl 30.2 milyar euroluk gelirinin yarısını mobil telefon bölümünden kazandı.
 

 
Microsoft ve Nokia ayrıca stratejik işbirliği kapsamında yeni bir ürün geliştirmek için birlikte çalışacak, servislerini birleştirecek ve pazarlama alanında da ortak bazı girişimlerde bulunacak. Nokia'nın akıllı telefon sektöründe pazar payı, geçen yıl yüzde 38'den yüzde 28'e gerilemişti. Yatırımcılar ise Nokia-Microsoft işbirliğine şüpheyle bakıyor. Nokia hisseleri işbirliği haberi sonrası yüzde 11 değer yitirdi.
 

İlginizi Çekebilir: Apple'dan Ucuz iPhone'lar Geliyor
 
Nokia ve Microsoft'un stratejik işbirliğine gittiği, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de kamuoyuna açıklandı. Finlandiya şirketi Nokia'nın Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Elop, stratejik işbirliği sonucu "önemli miktarda" kişinin işine son vereceklerini, bunun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Stephen Elop, "Nokia yine de herşeyden önce bir Finlandiya şirketidir. Finlandiya bizim evimizdir ve öyle kalacaktır" dedi. Elop, geçen yıl Eylül ayında Nokia Yönetim Kurulu Başkanı olmadan önce Microsoft'ta çalışmıştı.
 


BBC Teknoloji muhabiri Rory Cellan-Jones, Nokia'nın işletim sistemi olarak Google ürünü Android'i seçmemesinde, Stephen Elop'un daha önce Microsoft'ta çalışmasının ve bu şirketin kültürüne aşina olmasının payı olabileceğini söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Microsoft'tan Apple'a Videolu Gönderme

 

Kaynak


►Gizmodo.com

Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.