elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Doğalgaz ve petrol lideri

Dünyanın doğalgaz ihraç lideri olan Rusya, 2010'un ilk 4 ayında petrol üretiminde Suudi Arabistan'ı da geride bırakarak lider konumuna yükseldi.A- A+
03.05.2010 tarihli yazı 2739 kez okunmuştur.

Mart ayında günlük 10,12 milyon varil petrol üretimi ile rekor kıran Rusya, nisan ayında da günlük 10,11 milyon varil üretim gerçekleştirdi. 1999 yılından bu yana üretimini yüzde 70 artıran Rusya, geçen yıla göre de yüzde 2,6'lık büyüme sağladı.

Rusya'nın üretiminde yaşanan artış OPEC ülkelerinin Aralık 2008'de üretim kısıtlamasına gitmesi ile paralel olarak gerçekleşti. Günlük üretimini 8,05 milyon varile kadar çeken Suudi Arabistan liderliği Rusya'ya kaptırdı. Bütçe gelirlerinin yaklaşık yüzde 60'ını petrol ve doğalgaz satışlarından sağlayan Moskova'nın üretim artışı ile birlikte fiyatların da 80 doların üzerinde seyretmesi bütçenin toparlanmasını sağladı.

Kış aylarının sona ermesi nedeni ile doğalgaz üretim kapasitesinde ise gerileme başladı. Rusya nisan ayında günlük 1,87 milyar metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştirirken, mart ayında 1,94 milyar metreküp doğalgaz üretmişti. Rusya'nın şubat ayı günlük doğalgaz üretimi ise 2,07 milyar metreküp olarak gerçekleşmişti.

Gazprom'un üretimi ise günlük şubat ayında 1,63 milyar metreküpe, mart ayında 1,53 milyar metreküpe ve nisan ayında da 1,48 milyar metreküpe geriledi. Özellikle spot piyasada düşük rakamlarla doğalgaz alabilen Avrupa ülkeleri Rusya'dan alımlarından bir miktar kısıtlamaya gitmiş durumda.Kaynak: rotahaber


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.