elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Doğalgaz krizi kapıda

Rusya, Ukrayna'ya 7 Mart'a kadar süre verdi: "Ödeme yap yoksa gazı keserim!"A- A+
05.03.2009 tarihli yazı 2205 kez okunmuştur.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Ukrayna'yı 7 Marta kadar ödeme yapmadığı takdirde doğal gazı keseceği yolunda uyardı.Putin, Moskova'da yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın ödeme yapmamasının Avrupa'ya doğal gaz akışına zarar verebileceği uyarısında da bulundu.Başbakan Putin, "güvenlik güçlerinin eylemleri ve yetkililerin tutuklanması yüzünden ödeme olmayacaksa, bu hem Ukrayna, hem de Avrupa'daki müşterilerimize teslimatımızı durdurmamıza yol açar" diye konuştu.Avrupa'ya doğal gaz ihracatının ana transit yollarından biri olan Ukraynaile Rusya arasında bu yılın başında fiyatlar konusunda çıkan anlaşmazlık yüzünden, kış mevsiminin hüküm sürdüğü bir zamanda birçok ülke yakıtsız kalmıştı.

Ukrayna'da dün gizli servis SBU'nun elemanları, devlete bağlı gaz şirketi Naftogaz'ın binasına baskın yapmıştı. SBU'nun sözcüsü Marina Ostapenko, gizli servis elemanlarının bir soruşturma çerçevesinde binaya girdiğini söylemişti. Naftogaz'ın hukuk biriminin başkanı Serhiy Davydenko da, soruşturma yetkililerinin, Naftogaz ile Rus gaz şirketi Gazprom arasında geçen ocak ayında yapılan anlaşmanın orijinal belgesini istediklerini bildirmişti.Kullandıkları doğalgazın önemli bir miktarını Rusyadan alan Türkiye, Yunanistan, Romanya, Moldova, Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Avusturya, İtalya, Almanya ve Fransa da krizden etkileniyor.

Yeni yılın ilk gününde Rusyanın Ukraynaya verdiği gazı kesmesiyle başlayan kriz, bir hafta sonra Türkiyeye de sıçramıştı. Aldığı gazın üçte biri kesilen Türkiye sıkıntı yaşamıştı.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.