elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Design Turkey 2010 Yarışması Başlıyor

Türk endüstrisinde tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacı ve endüstriye gelecek için yön gösterecek yaratıcı fikirlerin teşvik edilmesi hedefiyle yola çıkan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2010, “İnsani tasarım” temasıyla başlıyor.A- A+
04.09.2010 tarihli yazı 2811 kez okunmuştur.
Türk endüstrisinde tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacı ve endüstriye gelecek için yön gösterecek yaratıcı fikirlerin teşvik edilmesi hedefiyle yola çıkan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2010, 'İnsani tasarım' temasıyla başlıyor. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 'Bakanlık olarak sonuna kadar hatta amiyane tabirle 'dibine kadar' bu projenin arkasındayız' dedi.

İyi tasarımın üretici, ihracatçı ve kullanıcı tarafından daha fazla talep edilmesine katkı sağlayarak tasarımın değerini yükseltmek ve ihracat ve endüstrinin gelişimine, toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlamak vizyonuyla yola çıkan Design Turkey 2010 yarışma süreci başladı. Tasarım ile ilgili Türkiye'de gerçekleştirilen en kapsamlı profesyonel proje olan ve TURQUALITY programı dahilinde gerçekleştirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri tanıtım toplantısına, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (EMTK) Başkanı Berna Dalaman ve yarışmanın icra komitesi başkanı TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki katıldı.
DİBİNE KADAR ARKANIZDAYIZTanıtım toplantısında konuşan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, organizasyonun şahsi himayesinde olduğunu vurgulayarak, 'Bakanlık olarak sonuna kadar hatta amiyane tabirle dibine kadar bu projenin arkasındayız' dedi. Türkiye'nin üretim ve ihracatta sanayi ürünlerinden yana bir dönüşüm geçirdiğine dikkat çeken Çağlayan, tasarımın bu noktada öneminin arttığına değindi.
'Bir şeyi ya yaparsınız ya da yapmak zorunda kalırsınız, maalesef biz tasarım konusunda adım atmak zorunda kaldık, geç kaldık' ifadesini kullanan Çağlayan, proje ile en azından gelecek günler için avantaj sağlanacağını kaydetti. Çağlayan, Türkiye'nin tasarım, dizayn ve malzeme anlayışının değişimiyle mesafe kat ettiğini vurgulayarak 'Özellikle gençlerimize sesleniyorum, hayallerinizi beyinlerinize hapsetmeyin. Ürün ve tasarımlarınızı kanuni olarak da garanti altına almak için çalışıyoruz. Tasarımların hepsinde sanatsal bir duyarlılık var, bunun farkındayız' dedi.
ARAKLA GETİR'DEN AR GE'YETİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında, sanayici üretici ve ihracatçıya bir mesaj vermek istediğini belirtti.'Uzun vadeli rekabet gücüne ihtiyacımız var, fiyat odaklı rekabetten uzaklaşmalı ve değer farkı yaratmalıyız. Hepinize, tasarım ekiplerinizle bu yarışmaya katılma çağrısında bulunuyorum' ifadesini kullanan Büyükekşi, üretim kültürünün değişmesi gerektiğini kaydetti. ''Arakla getir' den Ar Ge'ye geçtik. Kaliteli üretimimizi tasarım ile geliştirmeliyiz' diye konuşan Büyükekşi, yarışmanın Türkiye'nin markalaşması ve ihracat gücünün artmasına da büyük katkı sağlayacağını kaydetti. Büyükekşi, İMMİB tarafından Avrupa'da bir ilk olarak 'İMMİB Enrüstriyel Meslek Lisesi'nin temelinin atılacağını müjdeledi.
HEDEF YARIŞMAYI DÜNYAYA AÇMAKDış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız ise, yarışmanın ürün geliştirme sürecinde yol gösterici olduğunu belirtti. Altunyaldız, 'Hedefimiz önümüzdeki dönemde yarışmayı tüm dünya tasarımcılarına açmak' dedi.

ETMK Başkanı Berna Dalaman ise yarışmanın Türkiye'nin en büyük tasarım organizasyonu olduğuna vurgu yaptı. Dalaman, 'Son kullanıcıyı hedefleyen yarışmamızda ödül alan tasarımlara Desıgn Turkey logosunu kullanma hakkı vereceğiz' ifadesini kullandı.
SEKTÖR KATEGORİLERİYarışmanın sektör kategorileri şöyle:

'Ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, ev mobilyası, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi cihazlar ve gereçler.'
ÖDÜLLENDİRME SÜRECİ İKİ AŞAMADAN OLUŞUYORYarışmanın ödüllendirme süreci iki aşamadan oluşmaktadır. 'İyi tasarım' ölçütlerini yerine getiren tasarımlara 'İyi Tasarım Ödülü', 'üstün tasarım' ölçütlerini yerine getiren tasarımlara 'Üstün Tasarım Ödülü', verilecek. Ödül sahipleri ayrıca, projenin gücünü, 'Design Turkey' logosu ile ürünlerine taşıyarak, ürünlerinin ulusal ve uluslararası arenada tasarım değerini belgeleme imkânına sahip olacak. Böylelikle, pazardaki stratejik konumlarını güçlendirerek ve 'Design Turkey' organizasyonunun sunacağı yurtiçi ve yurtdışı tanıtım olanaklarından faydalanarak, ulusal ve uluslararası alanda tasarım dünyasına açılma fırsatını yakalayabilecekler.ANKA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.