elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Demir fiyatlarıyla oynuyorlar!

Demirin de pirinç gibi spekülatörlerin haksız kazanç elde ettiği bir ürün haline geldiği, fiyat artışlarının inşaat sektörünü kilitlediği bildirildi.A- A+
16.05.2008 tarihli yazı 2652 kez okunmuştur.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO ), demirin de pirinç gibi spekülatörlerin haksız kazanç elde ettiği bir ürün haline geldiğine işaret ederek, fiyat artışlarının inşaat sektörünü "kilitlediğini" bildirdi. İMO , fiyat artışlarına karşı hükümetin gerekli önlemleri almasını istedi.

İMO tarafından yapılan açıklamada, başta demir olmak üzere inşaat malzemelerine son birkaç aydır yapılan zamların, inşaat sektörünü krizin eşiğine getirdiği belirtildi. Hemen her girdi de görülen zam oranının demirde de fahiş olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Demir, tıpkı pirinçte olduğu gibi spekülatörlerin haksız kazanç elde ettiği bir ürün haline getirildi. Kimin hangi üründen, hangi oranda haksız kazanç elde edeceğinden daha önemlisi, fahiş fiyat artışlarının inşaat sektörünü kilitlediği, pek çok firmayı iflasın eşiğine getirdiğidir. TOKİ ile iş yapan müteahhitlerin yaşadığı sorun da budur" denildi.

2007 yılının Aralık ayında başlayan demir-çelik zamlarının 2008 yılının ilk dört ayında artarak devam ettiği kaydedilen açıklamada, yapılan zammın yüzde 80"lere dayandığı vurgulandı.

Demirdeki fiyat artışı krizi derinleştirecek
Ereğli Demir Çelik "in yılbaşından bu yana dört kez ürünlerine zam yaptığı ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi: "İlk üç ayında zam şampiyonu demir oldu. Demirin inşaatlardaki payı yüzde 13"tür. Demir fiyatının yüksek oranda artması, beraberinde konut maliyetlerinde artışı getirecektir. Bu da zaten yaprak kımıldamayan konut sektörünün içinde bulunduğu krizi derinleştirecektir."
Hükümet acil önlem almalı

Demir çelik fiyatlarındaki artışın hem açıklanan enflasyonla hem de petrole ve elektriğe gelen zamla uyumlu olmadığı belirtilen çıklamada ayrıca şöyle denildi: "Hükümet, gerekli önlemleri almadığı takdirde, 2005 yılından bu yana büyüme rakamlarında düşüş eğilimi gösteren sektör 2008 yılını öngörülen büyüme oranlarının çok altında kapatma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Kaynak: Milli Gazete


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.