elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çöller enerji verecek!

Afrika çöllerinden üretilecek güneş enerjisi ile halihazırda elektriksiz yaşayan 600 milyon kişiye elektrik enerjisi sağlanacak.A- A+
10.06.2008 tarihli yazı 3882 kez okunmuştur.

Nairobi'de yapılan yeşil enerji konferansında, Afrika çöllerinden üretilecek güneş enerjisi ile halihazırda elektriksiz yaşayan 600 milyon kişiye elektrik enerjisi sağlanabileceği, hatta Avrupa ya bile elektrik satılabileceği belirtildi.

Çölde bir kilometre kare alana düşen güneş enerjisi birbuçuk varil petrole eşdeğer elektrik üretebiliyor diyen Gerhard Knies,( Trans-Mediterranean Renewable Energy Cooperation (TREC) proje müdürü), 'en fazla enerji üretiminin çölde oluşan güneş radyasyonundan elde edilebileceğini' anlattı.

İnsanların bir yılda tükettiğinden 700 kat daha fazla enerjinin çöller üzerinde oluştuğunu vurgulayan, proje müdürüne göre çöle her yıl yaklaşık 25 santimetre petrol düşecek kadar enerji düşüyor dedi.

Çöle aynalar ve borulardan oluşan sistemin kurularak ısıya dönüşen suyun termal enerji ile elektriğe dönüştürülebileceğini ve bu sistemin petrol çıkarmaktan daha kolay ve çevreye duyarlı olacağını belirtti.

Kaynak: AFP Naiorobi


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.