elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çin Dünyanın En Yüksek Rüzgar Türbinlerini Tibet Dağlarına Kuruyor

Geçtiğimiz günlerde Çin hükümeti tarafından yapılan açıklamalara göre dünyada bulunan tüm rüzgar türbinlerinden çok daha yüksek seviyede konumlanması planlanan rüzgar türbinleri ile bir rüzgar çiftliği kurulacağı öğrenildi. Böylece yenilenebilir enerji konusunda da dünya lideri olmak isteyen Çin, aynı zamanda kendi enerjisini de daha rahat bir şekilde üretebilecek.A- A+
24.08.2013 tarihli yazı 11631 kez okunmuştur.
Longyuan Power isimli Çinli firma ilk olarak 5 adet rüzgar türbinini Tibet dağları eteklerine kurdu. Bu rüzgar türbinlerinin boylarının ise deniz seviyesinden 4,900 metre yükseklikte olduğu söyleniyor.
 

Proje sonlandığında ve planlanan şekilde devam edildiğinde ilk safhada 33 adet rüzgar türbini ile elektrik üretimi sağlanacak. Daha önceki yıllarda çok büyük işlere ve başarılara imza atan Longyuan Power firması, bu projede de başarılı olacağının sinyallerini şimdiden veriyor.
 
 
Proje tamamlandığında ise üreteceği elektrik enerjisi miktarı 2.5 milyon MWh. Projenin planlanan bitiş süresi ise Ekim ayları olarak belirtiliyor. Firmanın %36 kapasitede üretim yaptığı da öğrenilen bir diğer bilgi. 
 

Çin, bilindiği üzere yüz ölçümü çok büyük ve nüfusu çok kalabalık bir ülke. Bu yüzden de enerji ihtiyacı da çok fazla miktarda. Daha önce yapılan tüm yenilenebilir enerji kapsamındaki projeler başarıyla sonuçlandı ancak hala ihtiyaç fazlası mevcut. Bu yüzden de bu son projenin başarıya ulaşması, hükümet ve halk için belirli bir süreliğine de olsa ekonomik açıdan ve ihtiyaçları karşılaması açısından olumlu bir durum. 
 


Firmanın en son amacı ise 33 takım halinde 96 metre aralıklarla 1500 kW'lık rüzgar türbinlerini Tibet dağlarının eteklerinde 312 dönümlük bir araziye kurulumunu gerçekleştirmek. 


Kaynak: 

►    inhabitat.com
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.