elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bulut Bilişim pazarı büyüyor

Dosyaları kiralık alanlarda tutmak veya dev sunuculardaki yazılımları ortaklaşa ve uzaktan kullanmak gibi kolaylıklar getiren bulut bilişim sektörü büyüyor.A- A+
05.07.2010 tarihli yazı 5663 kez okunmuştur.

Dosyaları kendi bilgisayarımızdaki depolama alanında tutmak veya yazılımları satın almak yerine internet üzerinde kiralanan sunucularda bunları yapmanın adı olan 'bulut bilişim (cloud computing) pazarı 68 milyar dolar büyüklüğe ulaştı.

Gartner araştırma şirketinin raporuna göre, bulut servisleri cirosu, 2009 yılına göre yüzde 16,6 arttı. Rakam, 2009 yılında yaklaşık 58 milyar dolar seviyesindeydi.

Yazılım Servisi (SaaS), Platform Servisi (PaaS) ve Altyapı Servisi (IaaS)gibi bileşenlerden oluşan bulut bilişimde, 2014 yılında pazar 148 milyar dolara çıkacak.

Artış oranları, şirketlerin yazılım satın almaktansa, internet tabanlı ulaşarak bir çok masrafından tasarruf ettiğini ortaya koyuyor.

ABD, bulut servislerini kullanımda lider ülke durumunda. Geçtiğimiz yıl bu hizmetlerin yüzde 60'ı ABD'deki şirket ya da organizasyonlar tarafından kullanıldı.Bulut Bilişimİnternet ağ diyagramları ilk bakışta buluta benziyor; ağ tabanlı çalışan uygulamalara bu nedenle 'bulut bilişimi' (ya da kısaca BB) deniyor. BB, donanım yönünden yenilik getirmiyor; var olan teknolojinin daha verimli nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. İşin sırrı, ağın sağladığı hizmetlerden ve uygulamalardan yararlanmak için bilgisayarımıza yazılım kurmanın gereksiz olması.

BB sayesinde bilgisayarlar daha az enerji tüketerek çok daha hızlı çalışabilir. Devasa GB hafızaları olan bilgisayarlara dünyanın parasını vermeye gerek yok. Veriler bulutta saklandığı için bilgisayarı yanımızda taşımaya da paydos.

BB verilerimizi bizim için saklıyor, istediğimiz yerde istediğimiz zaman bize gönderiyor. Şimdiye dek sunucuları taşımakla uğraşan bilişim endüstrisi, artık bilgi saklayan bit ve byte'ları evirip çevirmeye odaklanabilir.

BB sağlayıcıları, bulut odaklı işleyen yazılım, ağ hizmetleri ve altyapılar üretmeye yönelik çalışmalar yapıyor. İş dünyası, küresel BB altyapılarının geliştirilmesini bekliyor.Ntvmsnbc


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.