elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bulgaristan Nabucco'nun hızlandırılmasından yana

Bulgaristan, Türkiye’den geçecek olan Nabucco doğalgaz hattı için girişimlerin hızlandırılmasını istiyor.A- A+
29.08.2008 tarihli yazı 2771 kez okunmuştur.

Bulgaristan, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltacak Nabucco doğalgaz hattı için girişimlerin hızlandırılmasını istiyor. Nabucco doğalgaz hattında yaşanan en büyük problem ise enerji kaynaklarının hangi ülkeler olacağı. Bulgaristan Ekonomi Bakanı Peter Dimitrov tarafından yapılan açıklamada enerji kaynağı bulmak amacıyla sadece şirketlerin girişimlerde bulunmasının yetersiz kaldığını bunun ancak politikacıların devreye girmesiyle gerçekleştirilebileceğini ifade etti.Türkiye'den geçip Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'ya ulaşacak olan doğalgaz boru hattının Hazar Denizi bölgesindeki enerji kaynaklarını Avrupa'ya ulaştırması planlanıyor.


2008'in ilk aylarında, Türkmenistan Avrupa Birliği'ne her yıl 10 milyon metre küp doğalgaz sağlamayı taahhüt ederken, Avrupa Birliği Azerbaycan, Kazakistan, Irak ve Mısır'ın kaynaklarından da yararlanmayı planlıyor.


Bulgaristan Ekonomi Bakanı yaptığı açıklamada kaynak bulabilmek için Avrupa Birliği'nin üst düzey yetkililerinin potansiyel tedarikçiler ve geçiş ülkeleriyle toplanması gerektiğini vurguladı.


Rusya'nın Hazar Denizi bölgesinde enerji kaynaklarından yararlanmak için hükümet düzeyinde müzakereler yürüttüğü ve Rusya'nın devlet tekelindeki Gazprom Şirketi'nin Azerbaycan'a elindeki tüm doğalgazı almak için teklif götürdüğü de biliniyor.Avrupa Birliği'nin enerji ihtiyacı artarken bir yandan Rusya'ya olan bağımsızlığını azaltmaya çalışıyor. Avrupa Birliği, yılda 31 milyar metre küp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip olacak Nabucco boru hattının yapımına 2010 yılında başlamayı planlıyor.


Kaynak: Euobserver


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.