elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Boydak Holding Enerji Sektöründe

Boydak Holding üst yöneticisi (CEO) Memduh Boydak, yenilenebilir enerji konusunda 1 milyar dolarlık yatırım öngördüklerini açıkladı.A- A+
04.05.2010 tarihli yazı 2555 kez okunmuştur.

Boydak Holding Üst Yöneticisi (CEO) Memduh Boydak, yenilenebilir enerji konusunda 1 milyar dolarlık yatırım öngördüklerini bildirdi.

Boydak Holdingin Yıllık Paylaşım Toplantısında Memduh Boydak, holding olarak yatırım odaklı ve bu konuda uzman bir grup olduklarını, uzun zamandır enerji konusunda yoğun çalışmalar sürdürdüklerini ve yatırım yapma konusunda doğru zamanı beklediklerini söyledi.

Memduh Boydak, "Enerji stratejik büyüme alanlarından biri olarak karşımıza çıkacak, enerji sektörüne 1 milyar dolarlık kaynak ayırdığımızı net olarak söyleyebiliriz. Boydak Enerji şirketimizi kurduk. Enerjinin geleceğine inanıyoruz, güveniyoruz. Yenileyebilir enerji konusunda 1 milyar dolarlık yatırım öngörmekteyiz" diye konuştu.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak da 2009 yılının dünya ve Türkiye için çok önemli bir sınav yılı olduğunu belirterek, Holding olarak 2009 yılında yüzde 9,6 büyüme gerçekleştirdiklerini ve geçen yılı 3,6 milyar lira ciro ile kapattıklarını bildirdi.

Emin adımlarla sürekli ve istikrarlı büyüme politikasını geçen yıl da sürdürdüklerini dile getiren Boydak, "Bu süreç tabii ki kolay olmadı. Çok çalıştık ve ülkemize inandık. Geçen yıl kriz lafını şirketlerimiz ve tüm markalarımızda yasakladığımızı söyledik ve morallerimizi bozmadan aynen uyguladık. Tüm şirketlerimizde var gücümüzle sinerji yarattık ve hedefimize kilitlendik. Verimliliği esas aldık, mevcut istihdamımızla birlikte birbirimize kenetlendik" diye konuştuk.

Yılın ikinci çeyreğinde mobilyada uygulanan KDV indirimi, tüketiciye sağladıkları özel indirimler ve ödeme kolaylıkları sayesinde mobilya satışlarında yüzde 22 artış sağladıklarını, Boydak Holding üyeleri olarak toplam 80 milyon lira Kurumlar Vergisi verdiklerini kaydeden Hacı Boydak, İSO tarafından her yıl açıklanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 6 farklı firmayla yer aldıklarını söyledi.

Hacı Boydak, 2010 yılında yüzde 11 büyüme ile 4 milyar lira ciro hedeflediklerini, yatırımları ve istihdam rakamlarını daha da artıracaklarını bildirdi.

Holdingin 11 bin çalışanı, 7 ayrı alanda 27 şirketi, 100'ü aşkın ülkeye ihracatı, yurt dışında 5 bin satış noktası ve Türkiye geneline yayılan 2 bin bayisi bulunduğunu anlatan Boydak, "Holdingin büyüme ve yarım asırlık başarı öyküsünde ülkemize olan inancımız, sevgimiz ve güvenimiz yatmaktadır" diye konuştu.Yatırımın yüzde 40'ında özkaynak kullanılacak

Boydak Holding Üst Yöneticisi (CEO) Boydak, yenilenebilir enerji alanında 1 milyar dolarlık yatırımı 2 yıl içinde gerçekleştirmeyi ve bu yatırımı yüzde 40'lara varan oranda özkaynak kullanarak yapmayı planladıklarını bildirdi.

Memduh Boydak, Holdingin Yıllık Bilgilendirme Toplantısında, halka açık olmadıklarını ancak ürettikleri ürünlerle halkla beraber olduklarını düşündüklerini belirterek, "En büyük ortağımız devletimiz. Ödediğimiz vergilerle halka açığız. Bundan dolayı böylesine büyük bir yapıya gelmiş şirketin paylaşım toplantısının gerekli olduğunu ve yapmayı uygun bulduk" diye konuştu.

Holdingin 7 farklı alanda 27 şirketi ile faaliyet gösterdiğini ifade eden Boydak, holdingin 2009'da net karının 319 milyon 883 bin lira olduğunu, Ar-Ge ve çevre konusunda geçen yıl 15 milyon lira yatırım yaptıklarını, 406 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi. Memduh Boydak, 2010 hedeflerine ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"Ar-Ge ve tasarıma 15 milyon lira kaynak ayırdık. Tekstil alanında yeni yatırımlar yapacağız. Türkiye'de her ne kadar 'tekstil treni kaçıyor' gibi bir intiba oluşsa da rekabet edebilecek güçte, inovasyonun gündemde olduğu tekstil alanlarında hala Türkiye'de fırsatların olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda tekstil alanında yatırımlarımız devam ediyor. Yine bu yıl içerisinde tekstil alanında yaklaşık 50 milyon lira mertebesinde bir yatırım da öngörüyoruz."Tekstilde öngördükleri 50 milyon liralık yatırıma halı sektörünün de dahil olduğunu belirten Boydak, "Esas itibariyle yatırımın büyük kısmı burada olacak diye düşünüyoruz" dedi.

Memduh Boydak, yatırımlarda teşvikin bir yıl daha uzatılması durumunda bunun, Türkiye için morallerin düzeldiği bir ortamda yatırıma ve istihdama katkı sağlayacağını vurguladı.

İhracat pazarlarındaki gelişmelerin sorulması üzerine ise Boydak, "100'ü aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. Bazılarının sorunları, bazıları için fırsat doğurabiliyor. Küresel krizin tavan yaptığı dönemde ABD'ye satışlarımızı yüzde 5 de olsa artırdık. Geçtiğimiz yıl Almanya'daki faaliyetlerimizde yüzde 25 satışlarımızı artırdık. Oradaki şirketlerin sorunları Türkiye için belki fırsat oluyor. İtalya'da faaliyetlerimiz yüzde 30'un üzerinde arttı. Bazı yerlerde ufak tefek düşüşler oldu ama dengeyi sağladık" diye konuştu.

"2010'da 500 kişi istihdam etmeyi planlıyoruz"

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak da, 2009'da işçi çıkarmadıkları gibi 600'ün üzerinde istihdam sağladıklarını bildirdi.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şükrü Boydak ise 2010 yılında yeni yatırımlarla birlikte 500 kişi daha istihdam etmeyi planladıklarını kaydetti.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Boydak da, Enerji Üretim A.Ş'nin ihaleye çıkardığı 11 projenin 7'sine teklif verdiklerini ayrıca, enerji dağıtım ihalelerinde de yeni projelerin dosyalarını aldıklarını ve incelediklerini söyledi.

Toplantıya, Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Boydak'ın da aralarında bulunduğu Boydak ailesinden 6 kişi katıldı.DünyaGazetesi


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.