elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

BOTAŞ:
"Kömüre dönmek hata olur"

BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol, doğal gazın son fiyat artışına rağmen hala en ucuz yakıt olduğunu belirterek, "Kömüre dönmenin bir hata olacağını düşünüyorum" dedi.A- A+
06.11.2008 tarihli yazı 1954 kez okunmuştur.

Düzyol, bir gazetecinin EGO'nun BOTAŞ'a olan borçlarına dönük sorusu üzerine, konuyla ilgili çıkarılmış bir yasa olduğunu, EGO'nun BOTAŞ'a olan ana para borcunun sabitlendiğini ve faizlerin de silindiğini hatırlattı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, "Doğal gaz zammının sorumlusu EGO'nun borçları değil, BOTAŞ'ın iyi yönetilememesidir" sözlerinin hatırlatılması üzerine Düzyol, "(Gökçek'in dili sürçmüştür) diye düşünürüm; öyle bir şey kastettiğini zannetmiyorum" dedi.

Zam oranlarının çok yüksek olduğunun belirtilmesi üzerine Düzyol, gelecek dönemde petrol fiyatlarının düşüş trendlerini devam ettirmesi ve döviz kurlarında çok fazla bir hareketlenme olmaması durumunda, maliyetlerde ciddi bir azalmanın söz konusu olacağını ifade etti. Düzyol, bunu da satış fiyat formülü çerçevesinde vatandaşa aynen yansıtacaklarını söyledi.

Bir gazetecinin zammın geri alınmasının söz konusu olup olmadığının sorması üzerine Düzyol, bu konuyla ilgili kendilerini bağlayan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı olduğunu hatırlatarak, "Otomatik fiyat mekanizması, oradaki fiyat formülü, YPK kararınca belirlenmiş. Bir fiyat formülü var. Bizim onu uygulamama gibi bir şansımız yok. Ancak, Hükümetimiz aksi bir karar alabilir, başka bir YPK kararı ile bunu değiştirebilir. Tabii ki öyle bir değişiklik olursa ona uyarız" diye konuştu.

"Yani her şey Hükümette diyorsunuz?" sorusuna Düzyol, "Gayet tabii" karşlığını verdi.

"Ama ben, tüketicileri sabırlı olmaya davet ediyorum, bir iki aylık bir maliyet artışını göğüslemelerini tavsiye ediyorum" diyen Düzyol, doğalgazın bu fiyat artışına rağmen LPG'den yüzde 157, motorinden yüzde 109, kalorifer yakıtından yüzde 47 oranında daha ucuz satıldığını, kömüre dönmenin kendilerine göre bir hata olacağını kaydetti.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.