elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Borsada IMF coşkusu

IMF'den gelecek kredi piyasaları coşturdu.A- A+
07.10.2009 tarihli yazı 1836 kez okunmuştur.
Hükümet ve IMF cephesinden gelen IMF anlaşmasına yönelik sinyaller borsayı 49 bin puan seviyesi ile son iki yılın zirvesine taşırken, dolar 1.46 TL seviyesine kadar geriledi. IMF anlaşmasına yönelik beklentilere Merkez Bankası'nın faizleri indirmeye devam edeceği yönündeki beklentiler eklenince piyasalarda iyimserlik arttı. Bu iki önemli beklenti ile borsa 49 bin 466 puana ulaşarak son iki yılın rekorunu kırdı. Gün sonunda hisse senetleri ortalama yüzde 3.17 oranında değer kazandı.


Yüzde 8'in altına gerileyen faizler ise tarihi dip seviyedeki seyrini koruyor.
GLOBAL BORSALAR DA YÜKSELİYOR
ABD istihdam verisiyle geçen hafta sıkıntılı bir seyir izleyen dünya borsalarında da yükseliş eğilimi hakim.


Yatırımcıların ekonomik iyileşmeye karşı artan güvenleri ile Avrupa borsaları yükselmeye devam etti. Endeksler yüzde 2 civarında değer kazanmş durumda. ABD borsası da güne yüzde 1 yükselişle 9 bin 700 puan seviyesinden başladı.
FAİZLERDE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR


Hazine iki günde toplam 19.2 milyar TL borçlandı. İhalelere olan yüksek talep faiz oranlarının da aşağıya itiyor. Bono faizleri yüzde 8 seviyesinin altına geriledi.


Borsalardaki olumlu havaya ve dolardaki düşüşe rağmen emtia fiyatlarında sınırlı yükselişler gözleniyor. Petrol 71 dolara, altın 1.036 dolarla zirve yaptı.kaynak:haberturk
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.