elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bilişim Eğitim Merkezi Genel Müdürü Ahmet Çevik Röportajı

Ülkemizde bilişim eğitimleri ve teknik eğitim veren en önemli kurumlardan biri olan Bilişim Eğitim Merkezi'nin hedeflerini Genel Müdür Ahmet Çevik ile konuştuk. A- A+
19.12.2011 tarihli yazı 10693 kez okunmuştur.

Bilişim Eğitim Merkezi ne zaman kuruldu?Bilişim Eğitim Merkezi, 1999 yılında bilişim teknolojileri alanında eğitim vermek amacıyla kurulmuştur. Temellerini istihdam ve verimlilik odaklı bir yapı üzerinde atmış ve verdiği eğitimlerle Türkiye’de yeni teknolojilere uyumlu bir eğitim sistemi oluşturmuştur. Sahip olduğu değerleri en güncel teknolojileri öğretmek, kursiyerlerini hayallerindeki mesleğe kavuşturmak, kariyer sahibi yapmak ve istihdama yönelik kaliteli iş gücüne katkıda bulunmak için kullanmıştır. Misyonu ve vizyonu ile örtüşen eğitim içeriklerine yatırım yaparak sektörde önemli bir ilerleme kaydetmiştir.


Standartlarını bilişim sektörüne ve gelişen teknolojiye uygun olarak belirleyen Bilişim Eğitim Merkezi, kursiyerlerine özel “kaliteli’’ ve “öğreten” eğitim modelini Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Ankara, Eskişehir, Konya, Bursa Şubelerinde uygulamaktadır.


Bilişim Eğitim Merkezi’nin kuruluş hedefleri nelerdi?Bilişim Eğitim Merkezi'ni kurarken hedefimiz işimizi en iyi şekilde yapmaktı. Yola çıkarken dünyanın gelişen yapısında rol almak için işimizi en iyi şekilde yapmak birinci önceliğimiz olmalı diye düşündük. Bizim işimiz bilişim ve teknoloji alanında eğitim vermek. Eğitim verirken kişilerin doğru seçimleri yapmaları ve aldıkları eğitimlerle, geleceklerini şekillendirecekleri kilit noktada  olduğumuz bilerek hareket ettik. Öncelikli hedefimiz Türkiye’nin IT alanındaki gelişmesine katkı sağlamaktı. Sektörün gelişen ve değişen dinamiklerine göre kalifiye ve işinin uzmanı kişiler yetiştiriyor ve bu şekilde sektördeki  istihdama destek veriyoruz.


Sektörün yetişmiş IT personel ihtiyacını çözümlemek için vermiş olduğumuz  IT eğitimlerimizi gruplandırmak istersek, şöyle bir yol izleyebiliriz. Microsoft Sertifika Eğitimleri; Donanım ve Network Uzmanlığı, Sistem Uzmanlığı (MCITP/ MCSE), Web Yazılım Uzmanlığı, Yazılım Veritabanı Uzmanlığı eğitimlerinden oluşmaktadır. Cisco Network Eğitimleri, CCNA, CCNP’dir. Mobil Yazılım Eğitimleri, Android Yazılım Uzmanlığı, iPhone & iPad iOSYazılım Uzmanlığı eğitimlerini kapsamaktadır. Son dönemin gözde yazılım eğitimlerinden olan Java Yazılım Eğitimleri için de Bilişim Eğitim Merkezi tercih edilmektedir.


Yazılım, Sistem ve Ağ uzmanlığı eğitimlerini ele aldığımızda kursiyer profilimiz 15 yaşındaki orta öğretim öğrencilerinden başlar ve  40 yaşında sektörde etkin pozisyonlarda çalışan kişilere kadar ulaşır. 


Her yaşa, ve mesleğe uygun Temel Bilgisayar eğitimleri ve Grafik Web uzmanlığı eğitimleri de var. Bu eğitimlere ilgi gösterenleri; profesyonel iş yaşamında öncelikli olmak ve kariyerlerini tamamlamak isteyen, yükselmek ve başarılı olmak isteyenlerin tercih ettiği tüm iş sektörlerini sayabiliriz.


Özellikle kimler eğitimlerinize ilgi gösteriyor?


Bilişim Eğitim Merkezi, bireysel ve kurumsal eğitimler vermektedir. Bireysel katılımcılarımızın bir bölümü orta öğretim sonrası kısa yoldan meslek sahibi olmak için AutoCAD, Photoshop vb. programlar öğrenmek için şubelerimize gelmektedir. Bir diğer bireysel katılımcı grubumuz da üniversitede almış olduğu akademik eğitimi alanı ile ilgili programları da öğrenerek güçlendirmek isteyen kişilerden oluşmaktadır.


Mimar ve mühendis grupları için oluşturduğumuz  Kariyer Plus Eğitim paketlerimizden bahsetmek isterim. Plus eğitim paketlerimizde teknik personelin kendi alanında bilmesi gereken programlar için özel eğitimler vermekteyiz.  Elektrik Plus; elektrik ve elektronik mühendisleri ve teknik personeli için özel olarak yapılandırımıştır ve MS Office, AutoCAD 2D, AutoCAD Elektrik Proje, Dialux ve Matlab’tan oluşmaktadır Mimar Plus; mimarlara özel çizim ve modelleme eğitimleri olan  MS Office, AutoCAD, Revit, Photoshop, ArchiCAD ve 3ds Max’ten oluşmaktadır.  İnşaat Plus; inşaat mühendisleri, teknisyenleri ve teknikerleri için gerekli olan MS Office, AutoCAD, MS Project, SAP2000 ve STA4-CAD eğitimlerini kapsamaktadır.  Makine Plus; MS Office, AutoCAD, Inventor ve SolidWorks ile makine mühendisi, teknikeri ve teknisyenlerine özel eğitimlerden oluşmaktadır.  Tasarım Plus; MS Office, AutoCAD, 3ds Max, Rhinoceros, Photoshop programlarıyla takı tasarımdan yat tasarımına kadar tüm modelleme programlarının eğitimi verilmektedir.  Harita Plus; harita mühendisleri, teknisyenleri, teknikerleri ile şehir plancılar için geliştirilmiş özel eğitim programıdır. MS Office, AutoCAD, Netcad GIS, Arc GIS programlarından oluşmaktadır. 


Görsel Tasarım Eğitimleri grubunda Grafik Tasarım Eğitimini ve Web Tasarım Eğitimimizi sayabiliriz. Grafik Tasarım, görsel iletişim konusunda ilerlemek isteyen, güzel sanatlara ve tasarıma ilgi duyan ve yeteneklerini değerlendirmek isteyen, yaratıcı yeteneğe sahip lise mezunları, üniversitelerin grafik, tasarım, güzel sanatlar vb. bölümlerinde öğrenci olan ya da bu bölümlerden mezun olanlar için özel olarak geliştirilmiş eğitimdir. Web Tasarım eğitimi, kişisel ve kurumsal siteler yapmak isteyenlere yönelik görsel tasarım teknikleriyle web tekniklerinin etkin bir şekilde kullanılması için geliştirilmiş programdır.  Şirketlerin reklam amaçlı online ilanlarını, banner adı verilen internet reklamlarını, blog, portal gibi sayfa tasarımlarını düzenlemek isteyenler, bu eğitimle kariyerinde internet iletişimine de hakim olacaklardır.


Mesleği olan kişilerin sektördeki rakiplerinin önüne geçmesi için planladığımız eğitimlere ek olarak meslek edindirmeye yönelik akademik eğitimlerimiz de söz konusudur.


İç Mimarlık ve Dekorasyon Akademik Eğitimi ile Reklam ve Grafik Tasarım Akademik Eğitimlerimiz, üniversite eğitimine alternatif olmaktadır. Akademik eğitimlerimiz gençlerin tek çıkış yolu üniversiteye gitmek olarak gördüğü ülkemizde,  gençlerin hayallerindeki mesleklere kavuşturmaktadır.  Zira geçtiğimiz yıl BEM eğitim paketlerinde, herhangi bir üniversite veya meslek yüksek okullarından daha fazla öğrenciye eğitim verdiğimizi, iş ve meslek sahibi yaptığımızı ifade etmek isterim


İş dünyasının hızla değişen trendlerini düşündüğümüzde, şirketlerin bu değişime ve gelişime ayak uydurarak, rekabetçi piyasalarda öne çıkabilmeleri için çalışanlarına yatırım yapmaları kaçınılmazdır. BEM, kurumsal gelişimin temelinde bireysel gelişimin olduğu farkındalığıyla ve “En değerli yatırım, insana yapılan yatırımdır!” mantığıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Çözüm ortağı olduğumuz şirketlere de yatırımlarını, bilgiyi yöneten bireylerine yapmaları gerektiğini belirtmek istiyoruz. Kurumlar, Bilgi Çalışanlarını (Information Workers) yaratarak, kurumsal verimliliği yükselteceklerdir.


Bilişim Eğitim Merkezi olarak hedefimiz; çözüm ortağı olduğumuz kurumlara değer katan, fark yaratan projeler üretmek ve en yüksek kalite standartlarında eğitim hizmeti sunmaktır.


Bilişim Eğitim Merkezi, eğitim veren kurum olmanın bir adım ötesinde Kurumsal Eğitim Partneri olmaya devam edecektir


Bilişim Eğitim Merkezi’nin sektörde fark yaratan değerleri nelerdir?Öğretme Garantisi: Bilişim Eğitim Merkezi'nde derse katılıp, %90 devam ettiği halde belge alacak başarıyı gösteremeyenler ile sınavlarda başarılı olmasına rağmen kendisini yetersiz hisseden kursiyerler, aynı eğitimi tekrar ücretsiz alma hakkına sahiptir.


Yenilikçilik: Bilişim Eğitim Merkezi, bilişim alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek ülkemize uygun yenilikçi eğitim modelleri geliştirmektedir.


Güven: Bilişim Eğitim Merkezi, eğitimin olmazsa olmaz unsuru olan güven duygusunu eğitimlere katılan herkese hissettirir.


Katılımcı Memnuniyeti: Bilişim Eğitim Merkezi için en büyük öncelik katılımcının memnuniyetidir. Eğitim süresince her sınıfta en az  2 kez ‘'Memnuniyet Anketi'' uygulanır. Uygulanan bu memnuniyet çalışmalarında kursiyerlerimizin memnuniyet oranı %99'dur. Bilişim Eğitim Merkezi'nde yeni kayıtların %50'sinden fazlası mezun kursiyerlerimizin tavsiyeleriyle gerçekleşmektedir


Bilişim Eğitim Merkezi’nde eğitim alanlar hangi sertifikaları almaktadır?Bilişim Eğitim Merkezi, eğitim sektöründe öncü olmanın bilinciyle, kaliteye çok önem vermektedir. Eğitmen kadromuzun akademik eğitimlerini ve sektör deneyimlerini öğrencilerimize en verimli şekilde aktarmalarını amaçlayarak hareket etmekte ve verdiğimiz eğitimlerin içeriklerine büyük özen göstermekteyiz.


Eğitimini vermiş olduğumuz yazılımların dev üreticileri başta; MICROSOFT, CISCO, ADOBE, AUTODESK olmak üzere Corel, ArchiCAD, Sta4-CAD, Nebim gibi iş ortaklarının da Yetkili Eğitim Merkezi olarak hizmet vermekteyiz. Bilişim Eğitim Merkezi sahip olduğu yetkinlikler ile eğitim kalitesinde gücüne güç katan ve mezun kursiyerlerine uluslararası geçerliliğe sahip sertifikasyon imkânı sunan, sektöründe en güvenilir ve en güçlü eğitim kurumudur.


Röportaj: Alper COPLUGİL


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.