elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bilim elçileri göndereceğiz

Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, ODTÜ Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Avrupa Birliği 7. Çerçeve programı kapsamında 2,7 milyon avroluk kaynak elde ettiği, merkezin altyapısını geliştirmeye yönelik projenin açılış toplantısına katıldı.A- A+
30.04.2010 tarihli yazı 2519 kez okunmuştur.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, bilim ve teknolojide ileri ülkelere bilim elçileri göndermeyi planladıklarını bildirdi.

Aydın, ODTÜ Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında 2,7 milyon avroluk kaynak elde ettiği, merkezin altyapısını geliştirmeye yönelik projenin açılış toplantısına katıldı.

Aydın, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bilim ve teknolojide kısa zamanda elde ettiği başarıların "ümit verici" olduğunu dile getirdi.

Hükümetin bu alanda yeni bir proje hazırlığı içinde olduğunu belirten Aydın, şöyle konuştu:

"Hükümet olarak bilim ve teknolojide ileri ülkelere bilim elçileri göndermeyi düşünüyoruz. Müstakil bir bilim elçisi değil de elçiliklerimizde bilim ve teknolojiyle doğrudan ilgilenen mesela Çin'de, Japonya'da, Hindistan'da, ABD'de, Almanya'daki gibi bilim ve teknolojinin geliştiği ülkelerin bilim politikalarını yakından takip etmek istiyoruz."

ABD'nin "bilim elçiliği programının" uzun süre önce başladığına dikkati çeken Aydın, ABD'nin sadece İslam ülkeleriyle bilim ve teknoloji işlerini takip etmek için 3 elçi görevlendirdiğini kaydetti. Aydın, ABD'nin iki bilim elçisiyle tanıştığını da ifade ederek, bu programın "başarılı olma potansiyelinin yüksek olduğunu" söyledi.

Mehmet Aydın, bilim insanlarının ortak müşterekte daha kolay buluşabildiğini ve sağlıklı ilişkiler kurduklarını belirterek, bunun ülkelerin yakınlaşmasında etkili bir unsur olduğunu ifade etti.AA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.