elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Beyoğlu'nda nükleer karşıtı eylem

6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasının 63. yıl dönümü nedeniyle bugün Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi önünde Nükleer Karşıtı Platform üyeleri eylem yaptı.A- A+
06.08.2008 tarihli yazı 2743 kez okunmuştur.
Eylemde İstanbul Nükleer Karşıtı Platform adına Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Tores Dinçöz bir konuşma yaptı. Dinçöz konuşmasında '63 yıl önce bugün Hiroşima'ya 15.000 ton patlayıcı gücüne sahip bir atom bombası atıldı. Üç gün sonrasında ise bu sefer Nagasaki'ye 22.000 ton patlayıcı gücüne sahip bir bomba atıldı. Bu bombalar bir yıl içerisinde 210 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Beş yıl sonra bombaların etkileri sonucu ölenlerin sayısı 350 bini bulmuştu. Geçen 62 yıla baktığımızda değişen bir şey olmadı. Bugün nükleer silah sahibi devletler silahlarını azaltmak yerine daha çok silahlanma yoluna gidiyor. Şuan dünya üzerinde 30 bin adet nükleer silah bulunuyor. ' dedi.
Nükleer gücün zararlarının sadece bombalarla sınırlı olmadığını madalyonun diğer yüzünde ise nükleer santralların yarattığı tehlikenin yer aldığını belirten Dinçöz, 'Nükleer kazaların en bilineni olan Çernobil'de üç milyon insan hayatını yitirmiştir. Bu Hiroşima ve Nagasaki'de ölenlerin altı katıdır. Bugün hala Çernobil'in etkileri bölgede sürüyor. Bu kadar pahalı ve riskli bir enerjiye ihtiyacımız yoktur. Türkiye'nin nükleerden arınmış bir bölge olmasını talep ediyoruz.' diye konuştu.
Elektrikport

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.