elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Beyaz eşyaları değiştirirsek enerji faturası yüzde 5 düşer

Türkiye'de geçen yıl tüketilen toplam 245 milyar megavatlık enerjinin yüzde 23'ü ko-nutlarda kullanıldı. Konutlarda ise enerjinin yüzde 65'ini beyaz eşyalar tüketiyor. Ha-len kullanılan beyaz eşyaların yüzde 50'den fazlası da eski model. A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 3288 kez okunmuştur.


Alman BSH Ev Aletleri'nin Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg, "Beyaz eşyada 'A+' ürünlere yönelirsek, yıllık 2 milyar Euro'dan daha fazla enerji tasarrufu sağlanır." dedi.

Türkiye, hayata geçirdiği ENVER (enerji verimliliği) gibi projelerle tasarruf ederek enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmanın yollarını arıyor. Geçen yıl enerji tüketimi 245 milyar megavat saat olurken konutlarda tüketilen enerji toplamın yüzde 23'üne, yani 55 milyar megavata tekabül ediyor. Konutlarda ise enerjinin yüzde 65'ini beyaz eşyalar tüketiyor. Şu anda kullanılan beyaz eşyaların yüzde 50'den fazlasının eski model olduğunu söyleyen Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau'nun üreticisi Alman BSH Ev Aletleri'nin Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg, bunların değiştirilmesi durumunda Türkiye'nin enerji faturasının yüzde 5-6 oranında düşeceğini belirtti. Zaman'a konuşan Grünberg, "Toplum olarak daha verimli ürünlere yönelebilirsek, enerjide ciddi tasarruf sağlarız. Türkiye'de bulunan 24 milyon buzdolabının 15 milyonu, yaklaşık yüzde 60'ı eski ürünler. Tüm beyaz eşyanın yarısı eski model ve enerji verimsiz ürünler. Bunları 5 yıllık süreçte değiştirebilirsek, Türkiye'nin enerji faturası yüzde 5-6 düşer." dedi. Beyaz eşyada pazara hâkim oldukları Avrupa'daki ülkelerin de Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı olduğunu vurgulayan Grünberg, "Biz de son 5 yıldır nasıl tasarruflu ürünler üretiriz diye kafa yoruyoruz. Hesaplamalara göre beyaz eşyada 'A+' ürünlere yönelirsek, yıllık 2 milyar Euro'dan daha fazla enerji tasarrufu sağlanır. 10 yıl öncesine göre yüzde 60-70'leri bulan daha tasarruflu beyaz eşya üretmeyi başardık." diye konuştu. Tasarruflu ürünlerin üretiminin biraz pahalı olduğunu aktaran Grünberg, ekonomi yönetiminden daha çok enerji tüketen ürünlere göre, tasarruflu ürünlerin vergisini indirmelerini istediklerini, şimdiki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın bu konuya sıcak baktığını dile getirdi.Erciş depreminden sonra hız kazanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili de değerlendirmeler yapan BSH Ev Aletleri Türkiye İcra Kurulu Üyesi Grünberg, projenin beyaz eşya sektörü için önem arz ettiğini vurguladı. Grünberg, "İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye'de başlayacak olan dönüşüm projelerinden umutluyuz. Buradan mutlaka beyaz eşya sektörüne bir pay düşecek. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki, yeni eve taşınan ailelerin büyük çoğunluğu beyaz eşyasını da yeniliyor." şeklinde konuştu. 2011'in sektör için çok iyi geçtiğini dile getiren Grünberg, şunları aktardı: "Şimdi yüzde 20 ile hiçbir yerde devamlı büyüyemezsiniz. Bu sene yine büyüme bekliyoruz ülke olarak, ama yüzde 4-6 arasında. Yine fena değil. 2010'da 5,5 milyon, geçen sene ise 6,5 milyon beyaz eşya ürünü sattık. Bu büyümede en önemli kısım, genç nüfusun evlenmesidir. Ayrıca son dönemde yeni yapılan inşaat projeleri de önemli ölçüde etkiledi."

 ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.