elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Benzini damla damla kullanan çevreci

Dünyanın en favori hibrid otomobili Prius Türkiye’nin de favorisi olmaya geliyor.A- A+
07.11.2009 tarihli yazı 2323 kez okunmuştur.
Çevreci Hibrid teknolojisinin tartışmasız referans noktası ve dünyanın en çok satan hibrid otomobili Toyota Prius, Kasım ayı ortasında pazara sunulacak yenilenen 3. jenerasyonu ile dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de favori aracı olmaya hazırlanıyor.
Elegant ve Premium olmak üzere iki donanım versiyonu bulunan ve 7 farklı renk seçeneği ile pazara sunulacak Prius ileri teknoloji ve donanım özellikleri ile fark yaratıyor.
1997-2009 yılları arasında toplam 1 milyon 429 bin üzerinde satış adedine ulaşan Eko-İkon Prius, çevreci hibrid teknolojisini Türk halkıyla buluşturuyor. Yüksek performans ve konfor özellikleri ile sürüş rahatlığı sağlayan Prius, düşük yakıt tüketimi, düşük karbondioksit salım değerleri ve çevreci tam hibrid teknolojisi ile de dikkatleri üzerinde topluyor.
3. NESİL YENİ PRİUS, TÜRKİYE'NİN ÇEVRE İKONU OLACAK
Yeni Toyota prius geliştirilirken, tasarım aşamasından; üretim, kullanım, imha ve geri dönüşümüne kadar çevre üzerindeki etkisini en aza indirgemek ve CO2 salımını minimize etmek için her aşamada Ürün Yaşam Döngüsü Düşüncesi ve Ürün Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Thinking and Life Cycle Assessment – LCA) uygulandı.
Toyota Prius, karbondioksit salımı 1990-2006 yılları arasında % 51 oranında düşürülen çevreci Tsutsumi fabrikasında üretildi. Yeni nesil Prius'ta kullanılan ve bitkilerden üretilen ekolojik plastik ile ürün yaşam döngüsünde yaklaşık % 20 oranında karbondioksit salımı tasarrufu sağlanıyor.
Yeni Prius, sınıfındaki benzer bir benzinli ya da dizel araçla kıyaslandığında hayat döngü değerlendirmesinde CO2 salınımını yüzde 37 azaltıyor. (150.000 km toplam araç kilometresini baz alarak)Yine yaşam döngüsü sürecinde Prius benzer bir dizel araca göre NOx salınımını yüzde 47 oranında azaltıyor.
Satılan her bir yeni Prius senede 1 ton CO2 salımının azalmasını sağlıyor


Prius, üç farklı sürüş modu sunuyor' 50 km/saat'e varan hızlarda EV modunda, sadece elektrik motorunun gücüyle hareket edebilen Prius, karbondioksit ve NOx salım seviyesini 0'a indirirken, ultra sessiz sürüş sunuyor. ECO modunda ise ekstra yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. POWER modunda ise daha yüksek performans içnin güç maksiumum seviyeye çıkarılıyor. Prius'ta bulunan Eko-sürüş monitörü ile sürüş sırasındaki yakıt tüketimini kontrol etmek ve tasarrufu artırmak da mümkün.
D SEGMENTİNDE BİR EKO-İKON
'Dış mekan minimum, iç mekan maksimum felsefesi' ile tasarlanan Yeni Prius'un uzunluğu 4460 mm, genişliği 1745 mm ve yüksekliği 1490mm. Prius'un üstün aerodinamik tasarımı 0.25 cd gibi çok düşük bir sürtünme katsayısı ile sıradışı yakıt ekonomisi, sessiz sürüş ve dinamik performans sunuyor.
Prius'ta standart olarak sunulan gösterge panelinin üst kısmında yer alan head-up display (ön cama yansıtılan gösterge), dünyada bir ilk olan direksiyon düğmeleri dokunmatik takip sistemi ve ana gösterge tablosu, araçla ilgili bilgileri tam göz hizasında verirken, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm göstergeleri okuyabilmesini ve tüm kontrol düğmelerine kolayca ulaşabilmesini mümkün kılıyor. Premium versiyonda arka görüş kamerası ve sensörler ile çalışan akıllı park sistemi sayesinde ise park ederken tek yapmanız gereken, aracınızın hızını ayarlamak ve tüm manevraları sistemin kendi başına yapmasını izlemek! Bluetooth ve kablosuz cep telefonu bağlantısınınn da sunulduğu iç donanım özelliklerinin yanısıra premum versiyonda otomatik yanan LED farlar konfor özelliklerini bir üst seviyeye taşıyor.
Çevre ikonu Prius'un yeni neslinin 80 ülkede satışa sunulması planlanıyor.
GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ İLE DE ÇOK İDDİALI...
2009 Euro NCAP güvenlik testlerinde 5 yıldız alan Toyota Prius, geliştirilmiş aktif ve pasif güvenlik özelliklerine; sert ve darbe emici bir gövdeye, perde ve diz hava yastıkları olmak üzere toplam 7 hava yastığı ve önde aktif kafalıklara sahip. Fren Asistanı (BA), Elektronik Çekiş Kontrolü (TRC) ve Direksiyon Destekli Araç Stabilite Kontrolü (VSC+) sunuluyor.
Sahip olduğu çevreci teknoloji, güvenlik ve donanım özellikleri ile dikkati çeken Prius, özellikle çevreye karşı sorumlu ve stil sahibi sürücülerin dikkatini çekecek.
Kasım ortasından itibaren Toyota Plazalar'da yerini alacak Prius'un Elegant versiyonu 41 bin 800 € ve Premium versiyonu 49 bin 300 € anahtar teslim fiyatıyla satışa sunulacak.


Kaynak: EKOTRENT


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.