elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Başkent Gaz'da MMEKA'nın Oldu

Türkiye'nin ikinci büyük dağıtım şirketi Başkent Gaz ihalesini geçen hafta Boğaziçi Elektrik'i de alan MMEKA, 1.2 milyar dolarlık teklifiyle kazandı. MMEKA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı doğum gününde ihale kazanmış oldu.A- A+
17.08.2010 tarihli yazı 3174 kez okunmuştur.

Başkent Doğalgaz Dağıtım'ın yüzde 80 hissesinin satışı ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı.

İhaleye 6 Ağustos'a kadar tekliflerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na sunan 7 şirket katıldı. İhalede elemesiz turda en yüksek teklif 475 milyon dolar oldu.

İlk elemeli turda Genpa elenirken, teklif tutarı 1 milyar 13 milyon dolara çıktı. İkinci elemeli turda Yıldızlar Holding ihale dışı kaldı ve tutar 1 milyar 99 milyon dolara yükseldi. Son elemeli turda Aksa elendi.

Açık artırma başlangıç fiyatı 1 milyar 208 milyon dolar olarak belirlendi. Artırım aralığı asgari 2 milyon dolar oldu.

Açık artırmada MMEKA 1.210 milyar dolarlık teklifte bulundu. Bunun üzerine sırasıyla Limak ve


Akfen çekildi. Daha sonra Fernas mola istedi ve çekildiğini açıkladı. MMEKA teklifini 1.211 milyar dolara çıkardı ve ihaleyi kazandı.

BİR HAFTADA 6 MİLYAR DOLAR9 Ağustos'ta Boğaziçi ve Gediz Elektrik dağıtım ihalelerinde ortağıyla birlikte toplam yaklaşık 5 milyar dolarla en yüksek teklifleri veren MMEKA, Başkent Doğalgaz ihalesini 1 milyar 211 milyon dolarlık teklifiyle kazandı. Böylece şirket bir haftada 6 milyardan fazla teklif vermiş oldu.

DOĞUM GÜNÜNDE İHALE ALDIMehmet Emin Karamamet ile Mehmet Kazancı'nın yüzde 50 ortaklığıyla kurulan ve elektrik dağıtıma hızlı gibi giren MMEKA, doğalgazda da iddiasını ortaya koymuş oldu. Mehmet Kazancı'nın doğum günü olması ihalenin dikkat çeken unsurlarından biri oldu.

YİNE KARDEŞİYLE YARIŞTIMehmet Kazancı, elektrik dağıtımlarda olduğu gibi Başkent Gaz için de kardeşiyle yarıştı. Cemil Kazancı'lı Aksa da ihaleye teklif verenler arasında yer alıyordu. Ancak Aksa bu kez açık artırmaya giremeden elendi.

İhale sonrası açıklama yapan MMEKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, "Bizlerin elinde sihirli bir değnek yok. En hızlı şekilde en kaliteli hizmeti vereceğiz. Bugünkü fiyat istikrarın getirisi olan bir fiyattır" dedi.

KİMLER TEKLİF VERMİŞTİ?

MMEKA Makina İthalat Paz. ve Tic. A.Ş.


Aksa Doğalgaz A.Ş.


Yıldızlar SSS Holding A.Ş.


Fernas İnşaat A.Ş.


Akfen Holding A.Ş.


GENPA Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Tic. A.Ş.


Limak Yatırım İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş.

İLK İHALE İPTAL OLMUŞTU2037 yılına kadar geçerli olan 30 yıllık doğalgaz dağıtım lisansına sahip Başkent Gaz, ikinci kez görücüye çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Mart 2008'de gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklifi veren iki firma finansman sıkıntıları nedeniyle yükümlülüklerini yerine getirememiş, ihale iptal edilmişti. En yüksek teklif 1 milyar 610 milyon dolarla Global Yatırım-Energaz'dan gelmiş, ikinci en iyi teklifi Elektromed vermişti.

İhalenin iptaliyle birlikte satış için bu kez Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredilen Başkent Gaz'da yatırımcıları tedirgin eden bazı belirsizlikler son teklif verme tarihinde de 3 haftalık bir ertelemeye neden olmuştu. Uzmanlar, Başkent Doğalgaz'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO'dan alacakları; şirketin lisans sınırları ile sayaçlarda biriken gazın tüketim rakamlarını tam olarak belirlemeyi zorlaştırması gibi konuların hem erteleme getirdiğini hem de yabancı yatırımcıyı ürküttüğünü belirtiyorlar.

1.2 MİLYON ABONESİ VARYıllık 2 milyar metreküp civarı doğalgaz satışı gerçekleştiren Başkent Gaz, 8 bin 300 kilometre boru hattına sahip ve 1000'in üzerinde doğalgaz dağıtım istasyonu işletiyor. Yaklaşık 1 milyon 200 bin abonesi ile Başkent Gaz, İstanbul'dan sonra en büyük doğalgaz dağıtım şirketi.

İhalede şirketin yüzde 80 hissesi satılacak ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi fiyatı artırmak için kendisinde bulunan yüzde 20 hisseyi de en yüksek teklifi verecek firmaya bedeli karşılığı devretmeye karar verdi. Bu arada bedediyenin ve EGO'nun Başkent Gaz'a yaklaşık 400 milyon lira borcu bulunduğu ifade ediliyor. Bu borcun tahlilatının nasıl olacağı ise belirsizliliğini koruyor.Ntvmsnbc


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.