elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bakan Taner:
''Nükleer santralde muhalefet daha iyi fiyat bulursa hemen getirsin''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali için verilen teklifleri beğenmeyen muhalefete “hodri meydan” dedi.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 2546 kez okunmuştur.


Yıldız, “Bu tarz fiyatlar, teklifler verebilecek firmalar varsa iktidardan, muhalefetten tanıdığı olan firma varsa, haber versin” çağrısında bulundu. 

Yüzde 20 Hazine’ye gidecek Yıldız, önceki gün Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Nükleer santral ihalesine sadece Rusya’dan teklif geldiğini anımsatan Yıldız, fiyatlar ve ülke şartlarıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını, görüşmelerde bu modeli oluşturmalarının çok isabetli olduğu konusunda fikir birliğine varıldığını kaydetti. Yıldız, modelde bir firmanın gelip santrali yaptığını, parasını aldığını, işletmecisinin ise o ülkenin işletmecisi olduğunu belirterek, nimet, külfet paylaşımında 15 yıllık alım garantisinden sonra bütün kârlardan yüzde 20 payın Hazine’ye aktarıldığından kimsenin bahsetmediğini, bunun anlaşmanın en önemli maddesi olduğunu söyledi. 12.35 dolar/centlik fiyatın, değişik şekillerde dile getirildiğine işaret ederek, üst ve alt fiyatlarına sınır konulduğunu, 15.5 dolar/centin geçilemeyeceğini anlatan Yıldız, 12.35 dolar/centin sabit fiyat olduğuna işaret etti. Yıldız, bazı firmalarla konuştuklarını bildirdi. Yıldız, “Bu fiyattan verebilir misiniz?” sorusuna “Veremeyiz” yanıtını aldıklarını anlattı. İktidar getirsin bekliyoruzYıldız, şöyle konuştu: “Rusya, 7 milyar dolarlık krediyi enjekte ederek, fiyatı fizibl hale getirdi. Dünyaya duyuruyoruz, varsa bu fiyattan verebilecek, Hazine garantisi olmaksızın. Biz ihale ettik, bir ülke, firma geldi. 12.35 dolar/centi, verdi de ihale mi yapmadık? ‘İkinci firmanın gelmesini bekliyoruz, ülkenin kalkınmasını durdurduk, bekleyelim’ diyemeyiz.”Hane başı ‘cep’ faturası elektrik faturasını geçtiŞİKAYET konusu olan elektrik fiyatlarıyla ilgili eleştirilere de cep telefonu faturalarıyla yanıt veren Taner Yıldız, mesken başına 53 lira elektrik, 80 lira da cep telefonu faturası ödendiğini söyledi. Yıldız, 73 milyonluk Türkiye’de 62 milyon cep abonesi bulunduğunu, elektrik dağıtım cirosu ile cep telefonu cirosunun da 22’şer milyar lira olduğunu anlattı.Zarar, 1999’da anlaşmaya imza koyandan miras kaldıENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakü-Tifilis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın işletmecisi Botaş International Limited Şirketi’nin (BIL) zarar ettiğine yönelik eleştirileri de yanıtladı. Yıldız, 1999’daki anlaşmanın 2010’a getirdiği rakamın 95 milyon dolar zarar olduğunu, 2042’ye kadar da 1.1 milyar dolar olacağını söyledi. Konsorsiyum üyelerine bunu sürdürülebilir anlaşma olmadığını söylediklerini dile getiren Yıldız, “Onun altına imza atan arkadaş kötü niyetli değildi belki ama onun sonuçları zarar mirasıydı. Bizim hukuken alacağımız yok ama hukuken sürdürülebilir bir anlaşma değil. Defaten ödenmesini istedik. Süre istediler. 100 milyon dolar zararı ödeyecekler” dedi.

 ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.