elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Avrupa'dan ithalatta vergi kalkıyor

İthalattan alınan Katma Değer Vergisi'nden vazgeçilerek mali sınırların kaldırılmasını isteyen AB'ye Maliye Bakanlığı 2011 yılına kadar düzenlemeleri yapacağı sözünü verdi.A- A+
27.08.2008 tarihli yazı 2804 kez okunmuştur.


Avrupa Birliği'ne (AB) uyum için Gümrük Birliği, kara taşımacılığı, çevre konularında yapılan düzenlemelerden sonra sıra ithalattan alınan vergiye geldi. verdi.

AB'ye verilecek Üçüncü Ulusal Program için hazırlanan metne göre vergi mevzuatında büyük değişikliklere gidilecek. Mevzuat uyum takvimine göre özel tüketim vergileri ve KDV konusunda, bu vergilerin yapıları ve uygulanan oranlar ile ilgili uyumun sürdürülmesi isteniyor. Buna göre, Maliye Bakanlığı 2011 yılına kadar KDV'nin yapısında ekonomik faaliyet, teslim yeri, vergi sorumlusu, vergi matrahı gibi düzenlemelere giderken ithalat sırasında KDV alınmasından vazgeçecek. Avrupa Birliği mali sınırların kaldırılması için ithalattan alınan KDV'nin kaldırılmasını istiyor. İthalattan alınan KDV'nin kaldırılması halinde ise Türkiye vergi kaybına uğrayacak.

İçki ve sigarada da düzenleme isteniyor


Programda ayrıca, yatırım amaçlı altının vergilendirilmesi, müşterek bahis, şans ve kumar oyunlarında müktesebata uyumlu hale getirilmesi, küçük işletmelerin vergilendirmesinde müktesebata uyumlu düzenlemenin yapılması, seyahat acentelerinin vergilendirilmesi ile ilgili düzenlemenin yapılması da istenilenler arasında yer alıyor. Maliye Bakanlığı'nın 2009 yılına kadar, alkollü içkiler ve sigaradaki vergi düzenlemelerini tamamlaması gerekiyor. Alkol ve alkollü içkilerde vergileme ölçüleri, oranı, sigaranın vergileme kriterleri ve diğer tütün ürünlerindeki tanımlar ile ilgili düzenlemenin yapılması da mevzuatta yer alan uyum çalışmaları arasında.

ÖTV kanununda değişiklik yapılması ile ilgili olarak da petrol ve petrol ürünleri ile diğer enerji ürünlerinin vergileme ölçüsü ve verginin kapsamına girecek ürünlerin belirlenmesi, ÖTV'de vergi antreposu sistemi ve vergi erteleme düzenlemelerinin uygulanmaya başlanması ile ilgili çalışmaların başlaması isteniyor. Avrupa Birliği, vergi alanındaki yapılmasını istediği değişiklikler için gereken eğitim ve danışmanlık hizmeti için de 550 bin euroluk bir kaynak ayırdı.

İTHALDE KDV HEDEFİ 30,5 MİLYAR YTL

İthalattan alınan Katma Değer Vergisi, 2008 yılının ocak-haziran dönemini kapsayan ilk altı ayında yıllık bütçe hedefinin yüzde 51,1'ine ulaştı. Geçen yılın aynı dönemindeki gerçekleşme oranı ise yüzde 46,3 idi. 2008 yılının ocak-haziran döneminde 2007 yılının aynı dönemine göre yüzde 27,2 oranında artış oldu. Bu gelişmede ise Türkiye'nin dış ticaret kapasitesinin genişlemesi sonucu ithalatta meydana gelen artış ile birlikte döviz kurlarındaki bir miktar yükselişin etkisi oldu.Kaynak: Rotahaber
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.