elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Atık yağdan biyodizel üretilecek

Muratpaşa Belediyesi, çevre ve su kaynaklarının korunması ile biyodizel kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Atık Yağ Toplama Kampanyası başlattı.A- A+
30.07.2008 tarihli yazı 5709 kez okunmuştur.
Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, düzenlediği basın toplantısında, çağdaş, çevreci ve daha temiz bir Antalya yaratmak amacıyla sosyal projelere önem verdiklerini söyledi. Türkiye'de yılda 1,5 milyon ton yemeklik sıvı yağ tüketimi olduğunu ve bunun 350 bin tonunun atık olarak ortaya çıktığını anlatan Evcilmen, bir litre atık yağın 1 milyon ton suyu kirlettiğini kaydetti. Atık yağdan biyodizel üreten bir firma ile işbirliği yaptıklarını ve Meltem, Şirinyalı, Meydan Kavağı ve Fener mahallelerinde konut ve iş yerlerinden atık yağ toplamak için pilot çalışma başlattıklarını belirten Evcilmen, şöyle konuştu:
''Atık yağ toplamak için dört mahallede pilot uygulama başlattık. İlk etapta bin aileye ulaşmayı hedefliyoruz. İş yerlerinden de atık yağ toplanması için çalışmalar yapıyoruz. İkinci etapta ise hedefimiz 4 bin aileye ulaşmak. Bir litre atık yağ 1 milyon ton suyu kirletiyor. Bu proje ile Antalya'da 150 milyon ton suyun kirlenmesini önlemiş olacağız.''Evcilmen, Türkiye'de ilk kez bir belediye tarafından atık yağ toplanması amacıyla çalışma yapıldığını sözlerine ekledi.Belediye ile atık yağ toplama kampanyası başlatan Ulusal Bitkisel Atık Yağ ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayrıştırma Geri Kazanım Nakliyat Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Serkan Külcü de, Türkiye'de yılda 350 bin ton atık yağın ancak yüzde birinin toplanabildiğini belirtti.Dilovası'nda 20 milyon avro harcama ile biyodizel üretimi için atık yağ geri kazanım tesisi kurduklarını anımsatan Külcü, Antalya'da 500'e yakın otelden atık yağ topladıklarını bildirdi.

Türkiye'de en çok yağın turizm bölgesi olması nedeniyle Antalya'da kullanıldığına dikkati çeken Külcü, ''Türkiye'de günde 50 akaryakıt tankeri toplanması gerekir. Geçen yıl Türkiye'de tüm toplayıcılar bin 800 ton atık yağ toplarken, bu yıl 4 bin ton toplamayı hedefliyor'' dedi.

Kaynak: AA

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.