elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Asimo Daha Hassas Hareketler Öğreniyor!

Asimo'nun yeni versiyonu önceki modellerden dahabecerikli ve daha atik. Robotoun son tasarımı kendi hareketlerini ortamdakinesnelerle daha iyi koordine edebilmesini sağlıyor. Ayrıca el kısmında , şişe kapağını açmak gibi daha nazikhareketleri yapabilmesini sağlayan sensörler bulunuyor.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 7621 kez okunmuştur.


Honda kısa bir süre önce Asimo'nun yeni versiyonunu çıkardı.Bu insansı robot Honda'nın tabiriyle düny'nın ilk otonom davranış kontrolü teknolojisi ile donatıldı. Bu teknoloji Asimo'nun bir işlemciden bağımsız olarak hareket edebilmesini sağlıyor.Yeni Asimo aynı zamanda farklı durumlara uyum sağlayabilmesi için gerekli olan zihinsel ve fiziksel yeteneklerini geliştirerek Honda'yı uzun süredir hayalini kurduğu, robotların halka açık alanlarda kullanılması veya insan trafiğinin yoğun olduğu bir ofiste çalışabilmesi gibi fikirlere bir adım daha yaklaştırdı.

Yeni Asimo'nun yetenekleriHonda bir çok veriyi bir arada değerlendiren ve bu sayede robotun çevresindeki insanların veya nesnelerin hareketlerine karşılık verebilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Görsel ve sesi algılayan sensörlerin koordinasyonu sayesinde Asimo, aynı anda konuşan insanların seslerini ve yüzlerini tanıyabiliyor.Asimo ayrıca yakınında yürüyen bir insanın bir sonraki atacağı adımın yönünü üzerindeki boşluk algılayıcıları sayesinde tahmin edebiliyor. Bu özellik Asimo'nun hareketleri sırasındaki çarpışmaları önlüyor.Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden Profesör Ken Goldberg "Asimo'nun yeni dizaynı daha kolay iletişim kurabilmek anlamına geliyor" diyor.Asimo'nun diğer avantajlarıHonda Asimo'nun bacaklarını güçlendirdi ve bacak hareketlerinde ki çeşitliliği arttırdı bu sayede robota adımının ortasında hareketin yönünü değiştirebilme kabiliyeti kazandırdı. Böylece Asimo ileriye, geriye yürüyebiliyor ve zıplayabiliyor. Yeni Asimo'nun elleri yeni dokunmatik sensörlere ve her parmağa ve her iki avuç içine yerleştirilmiş güç sensörlerine sahip dolayısıyla her parmağı birbirinden bağımsız olarak kontrol edebiliyor ve bir şişenin kapağını açıp içeceği dökmek gibi hassas hareketleri yapabiliyor.Goldber Asimo'daki en büyük yeniliğin ellerini de gerçekleştiğini söylüyor. Eski elleri daha kaba bir şekilde hareket ediyordu yeni elleri ise çok daha fazla kabiliyet gerektiren hareketleri yapmasını sağlıyor.Fukushima'ya yardımHer ne kadar şu anki haliyle yıkıntılar arasında manevra kabiliyeti olmamasına ve radyasyondan zarar görmesine rağmen Honda Asimo'yu Mart ayında meydana gelen tsunaminin yıktığı ve Japonya'nın kuzeydoğusunu kirleten nükleer tesisin atıklarını temizlemeye yardım etmesi için göndermeyi planlıyor.Onun yerine Honda Asimo teknolojisini Fukushima'da kullanmak için robotik bir kol geliştirdi. Bu kol güç tesisindeki kolları açıp kapayabiliyor.

Serinin lideriAsimo'nun yeni versiyonu ile Honda rakiplerinin önüne geçti.Bu durum da Asimo'nun önceki versiyonu ile büyük ölçüde benzeyen Fujitsu'nun EMIEW2 robotunu ve Toyota'nın insansı robotlarını da geride bıraktıİnsan olmakJaponya Asya Teknoloji Bilgilendirme Programının yayımladığı bir yazıya göre İnsansı robotların gelişimini bir adım öteye götürüyor.Ülke insansı robotlar projesini 1998'de başlattı ve ekonomi , ticaret ve endüstri bakanlığı aracılığı ile yayıldı.Rob Enderle "Japonya ilk insanlar için çalışan robotu üretme yarışında oldukça ciddi ve bu hakka sahip olan ilk şirket ulusal bir kahraman olacak." diyor.

Amerika'da üretildiEnderle "Birleşmiş milletler robot merkezli teknolojilerin başlangıcının evi sayılsa da ülke tüketici robot üretiminde geride kalıyor. Tüketici birimleri arasında Japonya'nın sahip olduğu tüketici desteğimiz yok bu durum Japonya'ya ilk hizmetçi robotu kazandıracak" diyor . Ancak yine de Amerikan teknolojisi için bir ümit var.Berkeley'den Goldberg "Boston Dynamics insansı robotları Petman'in yeni bir videosunu hazırladı" diyor.Bu robot sadece bir prototip ancak Asimo 'dan çok daha fazla dinamik hareket yapabiliyor ve daha doğal bir yürüyüşü var. Henüz ellere ve bir kafaya sahip değil ancak uygun bir sermaye ile bu durum değişebilir. 

Alican YEKSANANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.