elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Asansörler enerji tasarrufunda önemli

MMO Erzurum İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr.Gavgalı, binaların tükettiği enerjinin yaklaşık yüzde 10'nun asansörler tarafından kullanıldığını söyledi.A- A+
17.07.2008 tarihli yazı 2304 kez okunmuştur.


Binalarda enerji kullanımı kontrolünün sağlanması için, öncelikle asansörlerin bakım ve onarımının yapılması gerektiğini kaydeden Gavgalı, enerjinin bilinçsizce tüketilmesinden kaynaklanan global ısınma ve çevre kirliliğinin önlenmesi için de asansörlerin enerji kullanımının azaltılmasının şart olduğunu hatırlattı. Gavgalı, yapılan araştırmalarda, asansörlerin tükettiği enerjinin yüzde 58'inin bekleme anında harcandığını belirterek, "Bu enerjinin azaltılabilmesi için bekleme süresinde tüketilen enerjiyi kademeli olarak azaltan pasif kontrol sistemleri kullanılmalıdır. Asansörün beklemeye geçtiğini algılamasıyla birlikte kabin ışıkları azalmalı, kat ve kabin kabin ekranları ve göstergeleri kapanmalıdır" diye konuştu.

Alınacak önlemlerle asansör giderlerinin yüzde 50 azaltılabileceğine dikkat çeken Gavgalı, şu tavsiyelerde bulundu: "Yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen asansörlerin alımında, kaliteden ödün vermeden en ekonomik olanı tercih edilmeli. Can güvenliği açısından kırmızı etiketli asansörlere binilmemeli. Vakit geçirmeden her apartman, asansörünü kontrol ettirip, gereken düzenlemeleri yaptırmalıdır."


Kaynak: AA
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.