elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Apple 6 inçlik iPhone Modellerini Test Ediyor

Teknoloji devi Apple, açıklanan raporlara göre yeni iPhone modelleri için 6 inçlik ekranları kullanarak testlere başladı. 6 inçlik boyut, iPhone için sınır olarak kabul ediliyor, çünkü 7 inçlik boyut tablet sınıfına giriyor. 6 inç ise "Phablet" olarak kabul ediliyor. Peki bundan sonra ne olacak? iPhone yerini tabletlere mi bırakıyor? Ayrıntılar haberimizde...A- A+
09.09.2013 tarihli yazı 10333 kez okunmuştur.
Dünyaca ünlü Amerikan haber ajansı The Wall Street Journal'ın yayınladığı haber ve raporlara göre, Apple gelecek nesil modelleri için ekran boyutlarını büyütecek. İlk olarak 6 inç boyutundaki üretimlerin ardından 4.8 inçlik modellerin de olacağı yönünde bilgiler mevcut. Hem küçük ekranlı modelleri hem de büyük ekranlı modelleri ile Apple, rakipleriyle mücadelenin ve pazar payını büyütmenin peşinde. 
 

Hatırlarsanız geçtiğimiz senelerde iPhone 5 piyasaya çıktığında ekran boyutu 3.5 inçten 4 inç'e yükselmişti. Analistlere göre Apple'ın ekran büyütmesindeki başlıca sebep Samsung ile olan mücadelesi. Analistler bu yeni modelin, phablet ünvanını alan 5.3 inçlik Galaxy Note veya yakın zamanda IFA fuarında tanıtılan 5.7 inçlik Galaxy Note 3 gibi modellere rakip olarak düşünülebileceğini belirtiyor. Böyle bir boyut değişikliği ise başta IOS işletim sistemi olmak üzere tüm programların yeniden uyarlanması ve ekrandaki piksel yoğunluğunun optimize edilmesi gerektiğini gösteriyor.
 ► İlginizi Çekebilir: iPhone 5S Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey
 

Durum böyle olunca Steve Jobs'ın kimsenin büyük bir telefon almayacağını söylediği söyleşisi akıllara geliyor. Ancak gelişen teknoloji, rekabet, insanların istekleri ve pazar payı gibi gerekçelerle şu an iPhone daha da büyük ekranlara doğru adım atıyor. Wall Street'e göre Apple daha çok 4.8 inçlik boyutlar üzerinde duruyor. 6 inç testleri de gerçekleştiren Apple'ın ise birçok test sonucunu gerçek tasarımlara katmadığı da biliniyor. Şirket, testlerin sonucunda genellikle tek bir model üzerinde geliştirmelerini yapıyor. 
 

Phablet sınıfında geliştirilen modeller şu sıralar birçok kullanıcının ilgisini çekiyor. Araştırmalar özellikle 2012 ve 2013 yıllarında Asya-Pasifik bölgesindeki kullanıcıların Phablet boyutundaki cihazlarla daha fazla ilgilendiklerini gösteriyor. Bu doğrultuda Apple da mobil cihaz pazarında oluşan yeni sınıfta yerini almak için modellerini geliştiriyor. Analistler bu yeni modele "iPhablet" ismini verdiler. Durum böyle olunca akıllara 13 inçlik iPad söylentileri de geliyor. 
 

 
 


Ancak yeni iPhone modelinin beklendiği bu süreçte Apple'ın tek bir model ile mi yoksa birden fazla model ile mi piyasaya giriş yapacağı konusunda net bir bilgi yok. Analistlere göre ise 6 inçlik tek bir modelin tanıtılması daha yüksek bir ihtimal. Diğer bir söylentiye göre ise bu yeni model 10 Eylül'deki etkinlikte değil de 2014 başlarında tanıtılacak. Gelişmeleri ise zaman gösterecek. Kaynak: 


The Wall Street Journal 
Gigaom 
News.cnet
 
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.