elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ankara'nın elektriği Sabancı-Verbund'a emanet

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ özelleştirme ihalesini Sabancı-Verbund kazandı.A- A+
02.07.2008 tarihli yazı 3723 kez okunmuştur.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) aynı gün içinde yaptığı ihalelerden ilki olan Başkent için Sabancı-Verbund 1 milyar 225 milyon dolar, Sakarya bölgesi için de Akcez 600 milyon dolarlık en yüksek teklifleri verdi. Her iki ihale için de Rekabet Kurumu ve Özelleştirme Yüksek Kurulu'ndan onay alındıktan sonra lisans devri gerçekleşecek. Devir kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) da lisans tadili için onay alınacak. Bölgelerin dağıtım hakkı 30 yıllığına kazanan şirketlerde olacak.

ÖİB'nin dün (1 Temmuz) gerçekleştirdiği dağıtım özelleştirmesi ihaleleri için 10 teklif alınmış olmasına rağmen, ihalelere 5 şirket katıldı. Başkent Elektrik için Çek Cumhuriyeti'nden CEZ şirketi ile Akkök grubunun ortaklığından oluşan Akcez, Sabancı ile Avusturyalı Verbund ortaklığı, Park Holding, Doğan Şirketler Grubu-Saray Halı-Kantur-Akdaş İnşaat ortaklığı, Hema Endüstri AŞ teklif verdi. Elemesiz tek turda en yüksek teklif 900 milyon dolar olarak belirlenirken, elemeli iki tur sonrasında 1 milyar 220 milyon dolarlık fiyat üzerinden açık artırmaya geçildi. 5 milyon dolarlık açık artırma aralığı belirlendi, ancak Hema ve Akcez'in Sabancı'nın 5 milyon dolarlık artırımı karşısında teklif vermeyerek çekilmesiyle ihale bitti. Devir gerçekleştikten sonra Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Kastamonu illerine elektrik dağıtımını artık TEDAŞ değil, Sabancı-Verbund ortaklığı yapacak.

Yabancılar Rus pazarına girdi

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, ihale sonrası yaptığı açıklamada 2015'e kadar enerji sektöründe yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söyleyerek, bu çerçevede enerji üretimi için 6.5 milyar dolar yatırım yapacaklarını kaydetti. Ödeme şekli konusunda henüz karar vermediklerini ifade eden Hakman, elektrikteki arz sıkıntısının aşılması için özelleştirmenin önemli bir adım olduğuna dikkat çekti. Hakman, enerji piyasasında lider olmayı istediklerini vurgulayarak, henüz bir yatırım planı yapmadıklarını, şirketi devraldıktan sonra ihtiyaca göre yatırım belirleyeceklerini dile getirdi. Siyasetteki tartışmaların gelen teklif sayısı üzerindeki etkisinin sorulması üzerine Hakman, yatırımcıların enerjiye uzun vadeli baktığını, kısa vadeli iniş çıkışların çok etkisinin olmadığını kaydetti. Hakman, dağıtım özelleştirmeleri için yapılan erteleme sonrasında sürecin biraz geciktiğini belirterek, "Uluslararası yatırımcılar için dünyada başka pazarlarda örneğin Rusya tercihlerini kullandılar. Bu durum daha fazla yabancı yatırımcı gelmemesinin nedeni olabilir" diye yorumladı.

Sakarya'nın galibi Akkök - Cez Ortaklığı


Sakarya, Bolu, Düzce, Kocaeli'yi kapsayan Sakarya ihalesine ise Akcez, Sabancı-Verbund, Park Holding'in yanı sıra, Alsim Alarko, Unit Investment-Doğan Holding-Doğuş Holding-Anadolu Endüstri Holding ortaklığından oluşan UDDA ortak girişim grubu da katıldı. İhalede 600 milyon dolarlık en yüksek teklifle, kazanan Akcez oldu. Akkök Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, 9'u hidroelektrik, 1 tanesi rüzgar olmak üzere 10 santral yapımını sürdürdüklerini belirterek kurulu güçlerini 800 MW'a çıkaracaklarını söyledi. 5 yıl içinde de 2 bin MW'lık daha yatırım yapacaklarını kaydeden Berkman, CEZ ile yarı yarıya ortak olduklarını belirtti. Berkman, CEZ'in tahsilat konusunda deneyimli olduğunu ve sorun yaşanan kesimlerde iyi bir tahsilat sistemi kuracaklarını ifade etti.Kaynak: Referans


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.