elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Anaconda projesi:
Denizde elektrik aranacak

Denizlerdeki dalganın enerjisinden faydalanmayı amaçlayan Anaconda adlı yeni bir proje yatırımcı arıyor.A- A+
28.12.2009 tarihli yazı 2577 kez okunmuştur.

Anaconda, içi suyla dolan kauçuk borular kullanarak dalgaların enerjisini toplamayı hedefliyor.

Projeye bir yılan türünün adının verilmesi işte bu borulardan dolayı. Projenin başındaki ekip, çok basit bir tekniğe dayandığı için kolayca uygulanabileceğini iddia ediyor.

Denizdeki dalgalar, kauçuk borunun içinde şişkinlik yaratarak ilerledikten sonra borunun ucundaki türbine varıyor ve dalgaların enerjisi elektriğe çevriliyor.

Chekmate Seaenergy adlı şirket tarafından üretilen 8 metre uzunluğundaki borular henüz deneme aşamasında İngiltere'de laboratuvar ortamında dalgalı bir su deposuna bırakıldı.

Projede yer alan Paul Auston, olumlu sonuç veren bu deneyin umut verdiğini ve şimdi gerçek denizde çok daha büyük bir uygulamayı hayata geçirmek için yaklaşık 10 milyon dolar yatırıma ihtiyaç duyduklarını söyledi.

İngiltere'nin dalgalı kıyı şeridinin bu proje için dört dörtlük olduğunu belirten araştırmacılar, çevreye karbon gazı salmayan Anaconda'nın İngiltere'nin uluslararası anlaşmalarla taahhüt ettiği karbon indirimi hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacağını belirtiyorlar.Dayanacak mı?

Projenin kurucularından Profesör Rod Rainey, denizlerdeki dalganın sürekli ve istikrarlı şekilde enerji sağlayan bir kaynak olduğunu söylüyor.

Ancak bugüne değin, denizlerin zorlu koşullarında yıpranmadan uzun ömürlü kalan bir alet üretmek mali açıdan akla yatkın gelmedi.

Profesör Rainey, Anaconda projesinin farkının bu noktada ortaya çıktığını belirtiyor.

Anakonda, mekanik bir düzeneğe dayanmıyor. Neredeyse tamamı doğal olarak dirençli ve esnek bir malzeme olan kauçuktan yapıldığı için, bakım ve tamir sorunları en aza indirgenmiş olacak.

Ekibin iddia ettiği gibi Anakonda daha büyük deneylerde de başarılı sonuç verirse, dalgaların büyük olduğu kıyı şeritlerine yüzlerce Anakonda yerleştirilebileceği düşünülüyor; örneğin İskoçya'nın kuzey sahilleri gibi.

Her biri 200 metre uzunluğunda 50 kauçuk borunun, 50 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacağı tahmin ediliyor.

Fakat enerji uzmanları, henüz deneme aşamasındaki cihazı göklere çıkarmadan önce denizdeki performansını görmeyi bekliyorlar.

Kaynak: BBC


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.