elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Amper topraklama ve paratonerde ihracatını ve kalitesini devamlı arttırıyor

AMPER Elektrik Genel Müdürü Ali Turhan Erol, Elektrikport'a verdiği röportajda AMPER Elektrik'in topraklama ve paratonerde kalitesini ve ihracatını gün geçtikçe arttırdığını belirtti.A- A+
19.08.2008 tarihli yazı 4228 kez okunmuştur.

Amper ile ilgili bilgi alabilir miyiz?


 

1968 yılında Amper Elektrik Kolektif Şirketi olarak kurulan firmamız 1972 yılında Amper Elektrik İnşaat ve San. A.Ş. olarak değişmiştir. Amper ilk olarak elektrik tesisatçılığı, malzeme satışı, pano üretimi imalatları ile faaliyete başladı. Fakat geldiğimiz noktada birden fazla işi aynı anda yapmanın zorluğunu gördük. Yalnızca paratoner, topraklama, iç yıldırım sistemleri üzerine yoğunlaştık. Yurtiçi satışlarımız ve ihracatımız gün geçtikçe arttı. 2004 senesinden itibaren de  her yıl gurubumuza yeni bir firma ekleyerek büyümeye devam ediyoruz.

 

2009 yılı yatırımlarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?


Bu yıl yeni makina ilavelerimiz olacak. Araç ve personel sayımızı arttırmayı hedefliyoruz. Ayrıca uygun arazi bulup bir fabrika daha kurmayı planlıyoruz.

 

Yıldırımdan korunma sistemi en çok hangi sektör tarafından tercih ediliyor?


Ülkemizde 'Yıldırımdan Korunma Kanunu' uygulanıyor. Bu kanun çerçevesinde işçi çalıştıran kurum ve kuruluşlar paratoner ve topraklama tesisatını yaptırmak zorundalar. Tek sektör tercihi yok. Ancak bize talep daha çok inşaat sektöründen geliyor.

 

AR-GE'ye önem veriyor musunuz?


AR-GE departmanımız  3  kişiden oluşuyor. Departmanda bulunan Elektrik-Elektronik ve Endüstri Mühendisi arkadaşlarımız ürünler ile ilgili araştırmalarda bulunuyorlar.

 

Rakipleriniz var mı? Nasıl rekabet ediyorsunuz?


Rakiplarimiz var. Onlarla insan kalitesi, hizmet kalitesi, Ürün ve ürüne bağlı ekonomik fiyat dengesi ile iyi rekabet ediyoruz. Ayrıca Türkiye'deki her şehirdeki  bayi ağımızla, çok geniş montaj ve keşif ekiplerimizle rekabette başarıyı yakalıyoruz.

 

Yabancı rakipleriniz var mı?


Yabancı rakiplerimiz de var. Ürünleri pahalı olduğu için Avrupa'daki ülkelerin Türkiye'de ürün satmaları zor oluyor. Ancak ülkemizde üretimi yapılmayan ürünleri satabiliyorlar. Mesela İç Yıldırım ürünleri, kimyasal maddeler dışarıdan pazarlanıyor.

 

Yurtdışında kullanılan teknoloji ile Avrupa'da kullanılan teknoloji aynı mı?


Türkiye'de kullanılan teknoloji ile Avrupa'da kullanılan teknoloji aynıdır. Örneğin aktif paratonerler için aynı laboratuarlardan belgeler alınıyor. Üretim de hemen hemen aynı şekilde yapılıyor. Bir fark yok.

 

Yurtdışında fabrikalarınız var mı?


Fabrikamız Türkiye'de. Ülkemizde üretim pahalıya mal oluyor. Ancak hiçbir zaman kalitemizden ödün vermek istemiyoruz.

 

Pazar payınız hakkında bilgi verebilir misiniz?


Pazar payı için son araştırmamız devam etmektedir. Ancak müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler bizim çok iyi bir yerde olduğumuzu gösteriyor.

 

Satışlarınızın yoğun olduğu dönem oluyor mu?


Yaz kış diye bir ayırım söz konusu değil. Ancak inşaat sektörüne bağlı olan iş kollarımız var. Tesisat yapım işi yazın daha çok artıyor. Bunun nedeni de yazın inşaat sektörünün hareketli olması. Yazın da  kışın da aynı şekilde çalışıp üretiyoruz.

 

Satış sonrası hizmetleriniz var mı?


Bütün ürünlerde olduğu gibi bizim ürünlerimizde de garanti süresi var. Bakım gerektiren ürünlerimiz oluyor. Paratoner ve topraklama sistemlerinin yılda en az bir kez kontrolünün yapılması zorunluluğu var. Bu kanunla belirlenmiştir. Bunun yanında müşavirlik,  keşif, montaj, taahhüt ve proje hizmetlerimiz de var.


 

Yönetim sisteminiz, kalite belgeleriniz var mı?


İSO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemine ve sektörde ilk oluşumuzun getirisi olarak hali hazırda kimsede olmayan İSO 14001 Çevre Yönetim Sistemine sahibiz. Ayrıca GOST-R ve TS EN 50164-1 sertifikalarımız mevcuttur.

 


 

Ali Turhan Erol kimdir?

 

1952 yılında Trabzon Akçaabat'ta doğmuştur. Yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra 1972 yılında Amper Elk.A.Ş.'de iş hayatına başlamıştır. 1992 senesinde Amper Elk.A.Ş.'de aldığı Genel Müdürlük görevini devam ettirmektedir. 

 


 

Röportaj: Elektrikport 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.