elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Alman RWE, Denizli’de enerji santrali kuracak

ALMANYA’nın önde gelen enerji şirketlerinden RWE, Denizli’de inşa edilmesi planlanan enerji santrali için nihai yatırım kararını açıkladı.A- A+
04.05.2010 tarihli yazı 3595 kez okunmuştur.

Almanya'nın önde gelen enerji şirketlerinden RWE, Denizli'de Türk girişim ortağı Turcas A.Ş ile birlikte 775 Megawatt (MW) kapasiteye sahip doğalgaz kombine çevrim enerji santrali inşa edecek.

Holdingten yapılan açıklamaya göre RWE, yaklaşık 500 milyon euro yatırımla gerçekleşecek projenin inşaat izni AB standartlarına uygun olarak yapılan kapsamlı incelemeler sonucunda Nisan ayında alınırken, inşaatın 2010 yılının ortalarında başlaması bekleniyor. Santralin bu yılın sonunda işletmeye alınması öngörülüyor.

RWE Strateji Başkanı Leonhard Birnbaum, RWE'nin 2008'den bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye'yi yüksek stratejik öneme sahip cazip büyüme bölgesi olarak gördüğünün altını çizdi.

Türkiye'nin, Nabucco Boru Hattı gibi projelerin ortağı olarak, Hazar Bölgesi'ndeki önemli ham madde rezervleri ile Batı Avrupa'daki tüketim merkezleri arasında önemli bir bağlantı teşkil ettiğini vurgulayan Birnbaum, RWE olarak, Türkiye'deki ticari faaliyetlerini geliştireceklerini ve yeni projelerle de bu pazarın büyüme fırsatlarına ortak olacakları yeni bir döneme adım attıklarını kaydetti.

Merkezi İstanbul'da bulunan RWE Holding A.Ş'nin İcra Kurulu Başkanı Andreas Radmacher ise Türkiye'nin uzun vadede hızla artan enerji talebi açısından bakıldığında, elektrik üretiminde ciddi bir artış ve modernizasyon gereksinimi bulunduğunu bildirdi.

Denizli'de modern şekilde inşa edilecek doğalgaz kombine çevrim santralinin, yüzde 55'in üzerinde verimliliğe sahip olacağını belirten Radmacher, bu sayede RWE olarak ülkenin çevreye saygılı ve güvenli elektrik tedarikine önemli ölçüde katkıda bulunacaklarını ifade etti.Dünya


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.