elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akıllı Robot Projesi:
Güvenlik ve Bakım Uygulamaları

Avrupa birliği tarafından desteklenen 4 yıllık robot projesi sayesinde güvenlik elemanlarına destek kuvvetler ve ev içi bakım uygulamalarına destek robotların geliştirilebileceği gözlendi. Detaylar haberimizde.A- A+
07.09.2013 tarihli yazı 13216 kez okunmuştur.
Araştırma projesinin öncelikli amacı bağımsız ve akılcı bir şekilde hareketini gerçekleştirebilecek robotlar üretmek idi. Bu bağlamda robotlar için 4 boyutlu uzayda komutlarla anlaşma ve bu uzayın zamanla nasıl değiştiğini anlama gibi konular üzerinde duruldu.

STRANDS firmasının bu projesi 7.2 milyon sterlin bütçe ile başladı. 4G teknolojisini geliştirme merkezi veya yaşlanma araştırma akademisi olarak da bilinen şirket, bir Avusturyalı girişimci tarafından kurulmuş. Teknolojinin geliştirilmesi ve test edilmesini amaç olarak edinen şirket 4 yıldır faaliyette. 


Avrupa Birliğinin desteğinin yanı sıra Birmingham Üniversitesinden Dr. Tom Duckett ve Lincoln Üniversitesinden Dr. Marc Hanheide sayesinde proje çok daha ileri bir seviye gelmiş durumda. Hatta bu projede robotların yazılımlarını çok daha üstün bir seviyeye getirmelerinden dolayı 750.000 sterlin ödül kazanmışlardır. 

Lincoln Üniversitesi Otonom Sistemler Araştırma Bölümü yöneticisi Dr. Duckett robotlar için 4 boyutlu haritalama ve GPS sistemleri üzerinde çalışıyor. 3 boyutlu sistemlerin robotlar için yeterli olmadığı ve teknolojisi eskidiği yönündeki araştırmalardan sonra 4 boyutlu haritalamanın daha mantıklı olacağını düşünen Duckett, bu sayede robotun çevresel araştırma metodları aracılığıyla etraftaki değişimleri ve olağandışı durumları daha kolay tespit edecek bir sistem geliştirebiliyor. 
 İlginizi Çekebilir: En Gelişmiş İnsansı Robot
 

Servis hizmeti sağlayan robotlar düşüncesiyle yola çıkan Dr. Duckett, insanlarla etkileşim içinde olacak ve uzun dönemde deneyimleri doğrultusunda yeni şeyler öğrenecek bir robot geliştirmek istediklerini belirtiyor. Bu durumda üzerinde en fazla çalışılması gereken konu ise şüphesiz çevresel değişimler. Örneğin güvenlik senaryosunda robotumuz belirli aralıklarla devriyeye çıkacak ve keşif gerçekleştirecek. Bu sırada etrafındaki tüm değişiklikleri veri tabanında işleme sokacak. Anormal bir durumda ne yapması gerektiğini yapay zeka ve yazılım ile sağlamanın pek kolay olmadığını belirten Duckett, evlerde kullanılabilecek olan bakım robotlarında ise bu sefer de robotların ev kazalarında verecekleri tepkiler konusunda araştırmalarını sürdürdüğünü söylüyor.

Duckett’a göre mesele sadece robotları geliştirmek değil. Robotların uzun dönemde tecrübelerden yararlanmaları ve bazen kendi kararlarını vermelerini sağlamak için araştırma grubunun daha büyük bir çalışma içinde olduğu bir gerçek. 


 

Haritalama işlemlerinin yanı sıra robotlara yüz tanıma özelliğinin de ekleneceğini belirten Duckett, robotların takip etmesi kolay algoritmalarla çalıştıklarını da ekliyor. Dr. Hanheide ise robotların çevreden edindiği bilgileri nasıl depolayıp kullanacağı ve yüz tanıma sistemi sayesinde nasıl kontroller yapacakları konusunda araştırmalarını şu sıralar gerçekleştiriyor. 

Dr. Hanheide, tüm bu işlevselliklerin yanında robotun uzun bir süre hata vermeden çalışmasını kendine amaç edinmiş. Robotların etrafı keşfetmek konusunda meraklı olduklarını, ve etraftaki değişikliklere göre de tecrübeleri doğrultusunda davranış geliştireceklerini belirten Hanheide, robotun tüm bu değişen mekanizmalar sayesinde geliştirdiği davranışlar, yapay zeka teknolojisinin ne kadar ilerlediğini gösteren bir örnek olduğunu belirtiyor.

 


 
İlginizi Çekebilir: Akıncı-2 | Yerli İnsansı Robot
 

Şu sıralar endüstride kullanılan robotlar 24 saatlik çalışma için programlanmış durumdalar ve herhangi bir tecrübe doğrultusunda davranış geliştirme yetenekleri bulunmuyor. Projedeki bilişsel robotik sistemler sayesinde öğrenme, adaptasyon ve en önemlisi tecrübe edinme gibi yetenekler robotlarda mevcut. Dr. Hanheide'a göre en önemli amaçları ise bu robotların bir kişinin yaşamı boyunca çeşitli ihtiyaçlarını karşılaması için destek olmaları. Bunun yanı sıra farklı farklı kişilere de ulaşmak da önemli bir yer tutuyor şirket için. 

STRANDS projesiyle ilgili kısa bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz; 

 


 

Kaynak: 
►   The Engineer

Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.