elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akaryakıt şirketleri aynı fiyatta ısrarlı

Rekabet Kurulu, akaryakıt dağıtım şirketlerinin aynı fiyattan benzin-motorin sattığı iddiaları üzerine TÜPRAŞ, Petrol Ofisi, Shell&Turcas, BP, Opet ve Total Oil Türkiye hakkında ön araştırma yapacak.A- A+
17.07.2008 tarihli yazı 2934 kez okunmuştur.
İncelemede ciddi bulgulara ulaşılırsa sektörün 5 büyük firması hakkında soruşturma açılacak. Bu durumda firmalara ağır cezalar verilmesi gündeme gelecek. Rekabet Kurulu kararını yorumlayan Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, incelemenin akaryakıt şirketlerinin bundan sonra ortak fiyat belirleyerek fahiş kâr elde etmelerini önleyeceğini söyledi.
Son dönemde akaryakıt fiyatları hızla artıyor. Artışta uluslararası ham petrol fiyatlarının yanında Maliye'nin aldığı yüksek vergilerin de önemli olduğu ifade ediliyor. Ancak Zaman, 24 Mayıs 2008'te "Enerji Üst Kurulu akaryakıtta fahiş kâra seyirci kaldı" başlığıyla gündeme taşıdığı haberde, dağıtım şirketlerinin aldığı yüksek kârın da akaryakıt fiyatlarını artıran önemli bir unsur olduğunu ortaya koymuştu.Tüketici dernekleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)'nun olaya el koymasını isterken, kurul kamuoyundan gelen baskılar üzerine Rekabet Kurulu'na başvurarak akaryakıtta ortak fiyat tespiti olup olmadığının araştırılmasını istemişti. Enerji Piyasası mevzuatına göre şirketlerin, bayilerinde satışa sunduğu tavan fiyatları EPDK'ya bildirmeleri gerekiyor.Şirketlerin, sürekli aynı tavan fiyatları bildirmesi, rekabet ihlali olarak değerlendiriliyor. Rekabet Kurulu, basında çıkan haberler üzerine Tüketiciler Birliği'nin yaptığı "Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren en yüksek hacimli 8 firmanın ortak fiyat belirleyerek rekabeti engellediği ve gereğinin yapılması" içerikli başvurusunu haklı buldu.5 Haziran'daki toplantısında konuyu görüşen Rekabet Kurulu, TÜPRAŞ, Petrol Ofisi, Shell&Turcas, BP, Opet ve Total Oil, Türkiye hakkında ön araştırma yapılmasına karar verdi. Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, kurulun çalışması sonucunda iki önemli sonucun çıkacağı tahmininde bulundu: İlki, Rekabet Kurulu'nun firmalara cezai yaptırım uygulaması, ikincisi ise firmaların bundan sonra kartel oluşturup yüksek fiyat belirlemesinin engellenmesi.

Rekabet Kurulu, 5 şirket için ön araştırma kararı alırken Aytemiz, Altınbaş ve Bölünmez Petrolcülük'ü kapsam dışı tuttu. Mevzuata göre ön araştırmayla ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra kurula sunulacak. Kurul, 10 gün içinde soruşturma açılmasına veya açılmamasına karar verecek.


ŞİRKETLER AYNI FİYATTA ISRAR EDİYOR*

Şirket Benzin (95) Motorin


P.Ofisi 3,62 3,29


Total 3,62 3,29


Opet 3,62 3,30


BP 3,62 3,30


Shell-Turcas 3,62 3,30


*YTL/litre, İstanbul-Avrupa yakası,


16 Temmuz fiyatları.


Kaynak: Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu

ZAMAN

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.