elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ABD Savunma Sanayisi Lazer Sistemi ADAM'ı Tanıttı

ABD savunma sanayisinin devlerinden Lockheed Martin, güdümlenmiş yada hedefe direkt olarak fırlatılmış füzeleri takip ederek yok eden lazer sistemi ADAM'ı (Alan Savunması Patlayıcı Önleyici Sistem) internette yayımladığı videoyla tanıttı. ADAM, yapılan denemede Kassam benzeri orta menzilli bir füzeyi başarıyla imha etti.A- A+
10.05.2013 tarihli yazı 11398 kez okunmuştur.

 

Lockheed Martin (LM), geleceğin yer savunma sistemlerinde yer alacak lazer teknolojisini tanıttı. 10 kilowatt gücünde HEL Beam (yüksek enerjili lazer) kullanan ADAM, ilk deneme çalışmasında Kassam roketine benzeyen orta menzilli bir füzeyi havada patlattı. Yapılan bu denemeyi aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.


 

Şekil1:İşte O Denemenin Yapıldığı Video 
ADAM, hedefini 5 kilometreye yakın bir mesafe öteden takip etmeye başlıyor ve menzile maksimum 2 kilometre kala füzeyi havada imha ediyor. ADAM, füzenin savaş başlığına kilitlenen seri lazer atışlarıyla fuze başlığında patlamaya neden oluyor.


Lockheed Martin şirketiyle yapılan röportajlarda, ADAM sisteminin füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kısa menzilli savunma yapmak için geliştirildiğini belirtildi. Traktör römorkuyla araziye konuşlandırılan sistem, hedefini birkaç saniye içinde yok ediyor.


 

Şekil2: ADAM Savunma Silahının şuan ki prototipi


Lockheed Martin gelişmiş projeler kurulu başkan yardımcısı Doug Graham yaptığı açıklamada, Yüksek enerjili lazerler, kinetik enerji sistemlerini tamamlıyor. Kendilerine özgü özellikleri bulunan bu silah, maliyeti düşük olduğu gibi sınırsız bir cephaneye de sahip dedi. Amerikadaki teknolojik gelişmeleri yayınlayan ünlü web sitesi Venture Beat’in haberine göre ADAM, patriot gibi milyonlarca dolar maliyetli füze savunma sistemlerinden ve sınırsız seyreltilmiş uranyum veya tungsten mermileri atan Phalanx silahlarına kıyasla çok daha ideal bir silah.

 

Şekil3:Isıtılan füze ucu işte böyle patlıyor


 
Yine aynı sitedeki açıklamalar doğrultusunca gelişmiş yönlendirme donanım ve yazılımı kullanan ADAM, bu sayede hızlanmakta olan hedefini kaybetmiyor. Silah, füzenin ısınarak imha olmasını sağladığı için, hedefine birkaç saniye boyunca süresiz ateş edebiliyor ve aynı güneş ışınları gibi aralıksız lazer ışınları atıyor. Lockheed Martin, ADAM’ın geçtiğimiz yıl yapılan denemelerde 11, bu yıl içinde de 8 küçük çaplı roketi yok ettiğini açıkladı. 

Kaynak


Venture Beat.com

 
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.