elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

544 ton ağırlığındaki en büyük uçak, uzaya uydu, kargo ve insan taşıyacak.

Microsoft'un kurucu ortağı ünlü iş adamı Paul Allen ile havacılık sektörü öncülerinden Burt Rutan, yeni nesil uzay taşımacılığı için dünya üzerindeki en büyük uçağı inşa edeceklerini açıkladı. 6 adet Boeing 747 motoru takılacak olan 544 ton ağırlığındaki uçak, uzaya uydu, kargo ve insan taşıyacak. A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 5357 kez okunmuştur.


Allen ve Rutan'ın kurduğu yeni şirketleri Stratolaunch Systems'tan yapılan açıklamaya göre, 'Stratolaunch' adı verilen devasa uçak, iki büyük gövdeden oluşacak. Uçağın kanat açıklığı 116 metre olacak ve 14 bin 805 kilometre boyunca havada kalabilecek. Futbol sahasından daha uzun olan kanatları sayesinde kalkış için yeterli gücü sağlayan bir roketi taşıyabilecek olan hava aracıyüksek irtifalara çıktığında bu roketi boşluğa bırakacak. Böylece Stratolaunch'un bir fırlatma rampasını ve fırlatmada ihtiyaç duyulacak ekstra roketleri kullanmasına gerek kalmayacak. Ancak uçağın iniş ve kalkışı için 3.6 kilometre uzunluğunda bir pist gerekecek. 

Uçağın gövdesinin altında, kendisine ait itici roketi olan bir uzay kapsülü de yerleştirilebilecek. Stratolaunch, gerekliyüksekliğe çıktığında kapsül uçaktan ayrılabilecek ve kendi roketini ateşleyip yörüngeye doğru tırmanabilecek. ABD'nin Alabama eyaletindeki Huntsville şehrinde kurulan Stratolaunch Systems, üretilecek dev uçakla ilgili bir animasyon yayınladı. İlk insansız testlerin 2016 yılında yapılacağı bildirildi. 2021'e kadar da insanlı yolculukların başlaması planlanıyor. 
Microsoft'tan 1983'te ayrılan Paul Allen ile Burt Rutan, en son 2004 yılında deneysel SpaceShipOne uzay aracınınüretilmesinde bir araya gelmişti. SpaceShipOne, devlet yardımı olmadan ve tamamen özel sektör desteği ile ilk kez uzaya yolcu taşınmasını sağlamıştı. İkili bu araç sayesinde 10 milyon dolarlık Ansari X Ödülü'nü kazanmıştı. 
Kaynak: Sabah  
 ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.