elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

52 HES için pazarlık görüşmeleri

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, 52 hidroelektrik santralinin (HES) nihai pazarlık görüşmelerinin, 4-20 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını bildirdi.A- A+
29.04.2010 tarihli yazı 2311 kez okunmuştur.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Elektrik Üretim A.Ş'ye ait olan ve 19 gruba ayrılan, 52 adet akarsu santralinin özelleştirmesine, yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini ve 613 teklif geldiğini hatırlatarak, yatırımcılarla birebir görüşmelerin tamamlandığını söyledi.

Aksu, revize tekliflerin de alındığını kaydederek, ''52 HES'in nihai pazarlık görüşmeleri, 4-20 Mayıs arasında yapılacak'' dedi.
Üretim santralleri

Ahmet Aksu, EÜAŞ'a ait öncelikli olarak özelleştirilecek olan 4 elektrik üretim santralinden en az ikisinin ihale ilanına, Haziran ayında çıkmayı öngördüklerini bildirdi.

Elektrik üretim özelleştirmelerinde strateji çalışmaları yapılırken, öncelikli termik üretim tesisinin portföy gruplarından ayrı olarak özelleştirilmesini planlanmıştı. Bu tesisler, Hamitabat (1.120 MW), Soma A-B (1.034 MW), Çan (320 MW) ve Seyitömer (600 MW) santralleri olarak belirlenmişti.

Elektrik üretim santrallerinin özelleştirmesinde, büyüklükleri 356 megavat ile 2.795 megavat aralığında değişen 9 portföy grubu oluşturulmuştu. Bunlardan 3 adeti sadece termik santrallerden, 2 adeti termik ve hidroelektrik santralleri içeren karma portföyden, 4 adeti ise sadece hidroelektrik santrallerden oluşuyor.

EÜAŞ'ın 18 termik, 107 hidrolik santral olmak üzere, toplam 125 santrali bulunuyor. Özelleştirme kapsamına alınan üretim santrallerinin yaşları termik santrallerde 6 ile 43 arasında, HES'lerde ise 7 ile 54 arasında değişiyor.
3 elektrik dağıtım bölgesinde Temmuz'da ilana çıkılacak

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, kalan 3 elektrik dağıtım bölgesini, Temmuz ayında ihaleye çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Aksu, 3 dağıtım bölgesinin ihale sürecinin, ihale ilanında olan dört dağıtım bölgesinde (Boğaziçi Elektrik Dağıtım, Dicle Elektrik Dağıtım, Gediz Elektrik Dağıtım ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.) tekliflerin alınmasının ardından başlamış olacağını kaydetti.

Bu arada, TEDAŞ'ta kalan üç dağıtım şirketi Akdeniz, Toroslar ve İstanbul Anadolu Elektrik Dağıtım Bölgesi. Akdeniz Dağıtım Elektrik A.Ş, Antalya, Burdur, Isparta İl sınırlarını, Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye, Kilis, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş, İstanbul ili Anadolu Yakasını kapsıyor.Cumhuriyet


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.