elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

4 elektrik bölgesi için özelleştirme

Dört yeni elektrik bölgesinin özelleştirmesi için bu gün ihaleye çıkılıyor. İstanbul Avrupa yakasının 3,8 milyon abone ile ilgi çekmesi bekleniyor.A- A+
22.07.2010 tarihli yazı 5781 kez okunmuştur.

2010 yılında 10 milyar 400 milyon liralık özelleştirme geliri hedefleyen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 4 bölge için bu gün teklif alacak.

İstanbul'un Avrupa yakasının 3,8 milyonluk abonesi ile ilgi çekmesi beklenirken, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Şırnak illerini kapsayan Dicle Bölgesi'nin yüzde 64'lük kayıpkaçak oranı ile yatırımcıları endişelendirmesi bekleniyor.

ÖİB, Türkiye Elektrik Dağıtım Piyasası'nın yüzde 30'unu oluşturan ve 8 milyon aboneye hizmet veren İstanbul Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ı kapsayan Trakya Elektrik Dağıtım AŞ ile Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman, Şanlıurfa ve Şırnak'ı kapsayan Dicle Elektrik Dağıtım AŞ için yarın ihaleye çıkacak. Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirilmesinde geçici teminat tutarı 20 milyon dolar, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ için 10 milyon dolar, Gediz Elektrik Dağıtım için 15 milyon dolar, Trakya Elektrik Dağıtım AŞ için ise 10 milyon dolar olacak.

En yüksek kayıp-kaçak Dicle'de

Enerji devleri özellikle 3.8 milyon aboneli ve kayıp kaçağın sadece yüzde 11 olduğu İstanbul'un Avrupa yakasına elektrik dağıtan Boğaziçi Elektrik'le ilgileniyor. Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Şırnak illerini kapsayan Dicle bölgesi, özellikle tahsilat konusunda büyük sorunların yaşandığı bir bölge olarak biliniyor.

Ayrıca bölge yüzde 64'lük kayıpkaçak oranı nedeniyle en düşük fiyat teklifinin bu bölgeye gelmesi bekleniyor. İzmir, Manisa illerini kapsayan Gediz Bölgesi ile Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerini kapsayan Trakya bölgesi ise özellikle sanayi üretimi ile ön plana çıkıyor.11 bölgeden 5 milyar dolar

Özelleştirme kapsamında elektrik dağıtım şirketleri 21 bölgeye ayrıldı. ÖİB, yabancı ve yerli dev şirketlerin yakından takip ettiği elektrik dağıtım şebekesi özelleştirmelerinden 10 milyar dolar gelir bekliyor. ÖİB, bugüne kadar 11 bölgenin ihalesini gerçekleştirdi. Göksu Elektrik Dağıtım özelleştirme programından çıkarılırken, geriye Trakya, Dicle, Toroslar, Menderes, Kostaş, Ayedaş, Boğaziçi, Akdeniz ve Gediz bölgeleri kaldı.

İstanbul Avrupa Yakası bölgesinde yer alan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş'de 3,8 Milyon abone bulunurken, tüketim miktarı 18 bin 948 GWh, kayıp-kaçak oranı ise yüzde 11. Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Şırnak bölgelerini kapsayan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin abone sayısı 1.0 milyon iken tüketim miktarı 5 bin 214 GWh ve kayıp-kaçak oranı yüzde 64,2. İzmir ve Manisa illerini kapsayan Gediz Elektrik Dağıtım AŞ'nin abone sayısı 2,3 milyon iken tüketim miktarı 13 bin 862 GWh, kayıp-kaçak oranı yüzde 6,3. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerini kapsayan Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş'nin ise abone sayısı 0,8 milyon iken tüketim miktarı 5 bin 473 GWh ve kayıpkaçak oranı yüzde 7,0 olarak biliniyor.Dünya Gazetesi


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.