elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

2012'de istihdamın gözde sektörleri Dijital Medya, Çevre ve Sağlık olacak

Türkiye'nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi'nde bu ay 2011 yılının en cazip mesleklerini açıkladı. Kariyer.net'in İstihdam Endeksi verilerine göre satış ve mühendislik 2011 yılında en çok aranan pozisyonlar sıralamasında açık ara zirvede yer aldı.



A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 2864 kez okunmuştur.


Bunları, muhasebe elemanı ve yönetici asistanı pozisyonları takip etti. En çok aranan diğer pozisyonlar ise satış müdürü, mağaza müdürü, sekreter, yazılım uzmanı, çağrı merkezi elemanı, mimar, insan kaynakları uzmanı, müşteri temsilcisi, hemşire, resepsiyonist, kasiyer, güvenlik elemanı, stajyer, insan kaynakları müdürü olarak sıralandı.



İstihdam Endeksi verilerine göre 2011 yılında talebin en çok arttığı pozisyon ise çağrı merkezi elemanı oldu. Çağrı merkezi elemanı ilanlarında 2011 yılında, 2010 yılına kıyasla yüzde 58’lik artış yaşandı. İlan sayılarına göre 2011 yılında talebi en çok artan diğer pozisyonlar yüzde 42 ile garson, yüzde 38 ile resepsiyonist, yüzde 37 ile yazılım uzmanı, yüzde 31 ile kasiyer, yüzde 30 ile insan kaynakları uzmanı ve mağaza müdürü şeklinde sıralandı.



Çağrı merkezi ve perakende sektörlerinin genel istihdam oranları içindeki paylarının her geçen yıl arttığını belirten Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Bu tablodan çıkan önemli sonuç çağrı merkezi ve perakende sektörlerinin istihdam hacminde yaşanan hızlı artış. Ayrıca stajyer ve İK uzmanlarına yönelik talep artışı, ülkemizde firmaların kurumsallaşma yönünde hızlı adımlar attığının göstergesi” diye konuştu.



Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre 2011 yılında lokomotif sektörlerde en çok talep edilen uzmanlık alanları ise şöyle sıralanıyor: Bilişim (yazılım uzmanı), yapı (inşaat mühendisi), finans-ekonomi (gişe yetkilisi), gıda (satış temsilcisi), otomotiv (satış temsilcisi), sağlık (tıbbi satış mümessili), tekstil (satış danışmanı), telekomünikasyon (satış temsilcisi), üretim-endüstriyel ürünler (makine mühendisi).



Dijital medya, çevre ve sağlıkta uzman talebi hızla artıyor



Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, 2012 yılında istihdamda gözde mesleklerin yeni nesil iş alanlarında olacağına dikkat çekerek, dijital medya, çevre ve sağlık sektörlerinin yaşanan yeni teknolojik gelişmeler beraberinde çekiciliğini arttıracağını söyledi. Azoz, sosyal medya uzmanı, organ nakil koordinatörü, çevresel etki değerlendirmesi uzmanı gibi yeni nesil uzmanlık alanlarına talebin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, ”İş ilanı artış oranlarında 2011 yılında yüzde 200’lere ulaşan ve kısa sürede önemli bir istihdam potansiyeli yaratan yeni nesil meslek guruplarına olan talebin, 2012 yılında da artarak devam etmesi bekleniyor” dedi.



En hızlı yükselen uzmanlık alanları şöyle:



Dijital medya : Sosyal medya uzmanı, mobil yazılım uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, e- ticaret uzmanı, Google Adwords uzmanı, e-pazarlama uzmanı, SEO uzmanı.



Sağlık : Optisyen, poliklinik hemşiresi, ebe hemşire, diyaliz hemşiresi, masör terapist, solunum fizyoterapisti, patoloji teknikeri, biyoteknolog, organ nakli hemşiresi. organ nakil koordinatörü, radyasyon onkolojisi hekimi, ortopedi teknisyeni.



Bankacılık : Tele pazarlama yetkilisi, online bankacılık uzmanı, bireysel emeklilik uzmanı.



Bilişim : ASP.Net yazılım uzmanı, PHP geliştirici, veri ambarı tasarımcısı.



Turizm – Eğlence: Şarap uzmanı, kahvaltı şefi, DJ, dalgıç.



Halkla İlişkiler: Kurumsal sosyal sorumluluk yöneticisi.



Güvenlik : Alarm izleme operatörü.



Mühendislik : Süt endüstrisi mühendisi, baz istasyonu mühendisi, gemi inşa mühendisi.



Kaynak: Kobi Postası



ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.