elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

2007'de istihdam yaratan sektörler

2007 yılında istihdamda gıda, içki ve tütün sektörü ilk sırada yer alırken, ikinci ve üçüncü sıraları ve dokuma, giyim, deri ve ayakkabı ile taşıt araçları sanayileri aldı.A- A+
24.07.2008 tarihli yazı 2102 kez okunmuştur.


Rapora göre, 2007 yılında istihdamda gıda, içki ve tütün sektörü yüzde 19,8'lik pay ile ilk sırada yer alırken, ikinci ve üçüncü sıraları yüzde 17,7 ve yüzde 16,5'lik paylarla dokuma, giyim, deri ve ayakkabı ile taşıt araçları sanayileri aldı.Katma değer dağılımında ise ilk sırada yüzde 38,8'lik payla kimya, petrol ürünleri, kauçuk ve plastik sanayi yer aldı. Bunu yüzde 25,7'lik pay ile gıda, içki ve tütün sanayi ile yüzde 9,6'lık pay ile taşıt araçları sanayi izledi.

İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporunda, en çok kişi çalıştıran ilk 10 kuruluş sırasıyla Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş, Tekel Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş, Arçelik, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü, Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürlüğü, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Sanko Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş, ERDEMİR ve TOFAŞ oldu.
Kaynak: AA
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.